Eski MSB müsteşar yardımcısına 15 yıl 10 ay hapis

Eski Milli Savunma Bakanlığı (MSB) müsteşar yardımcısı ve tümgeneral Şaban Umut'a, FETÖ'den yargılandığı davada, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçuna yardımdan 15 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Eski MSB müsteşar yardımcısına 15 yıl 10 ay hapis

Umut, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu bulunduğu  cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı, sanık  avukatı ise salonda hazır bulundu. MSB avukatı da duruşmaya müdahil sıfatıyla  katıldı.

Duruşma savcısının esasa ilişkin mütalaasına karşı savunma yapan Umut,  15 Temmuz2016'da İstanbul'daki Moda Askeri Deniz Kulübünde Korgeneral Mehmet  Şanver'in kızının düğününde bulunduğu sırada darbeci askerler tarafından kelepçelenerek derdest edildiğini öne sürdü.

Darbecilere talimat verdiği iddiasını kabul etmeyen Umut, askerlere  eşi ve arkadaşlarının yerini sorduğunu, güvenlik kameralarına yansıyan bu durumun  askerleri yönlendirdiği şeklinde algılandığını savundu.

FETÖ ile bağının bulunmadığını öne süren Şaban Umut, örgüt  sohbetlerine katıldığı yönündeki iddiayı kabul etmedi. Sanık, kimseyi örgüt  toplantısına götürmediğini savundu.

Aleyhindeki tanık beyanlarında çelişkiler bulunduğunu iddia eden Umut,  tanık Selçuk B'nin, sanığın kendisini FETÖ'nün firari sözde "TSK imamı" Adil  Öksüz ile tanıştırdığı ve birlikte örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in sohbetlerini  dinlemeye gittikleri yönündeki beyanının doğru olmadığını ileri sürdü.

Umut, tanık Gürol D'nin, "Şaban Umut'u Hava Harp Okulunda 1982-1986  yıllarındaki dönemde devre arkadaşım olması nedeniyle tanırım. Kendisi o dönem  Nur cemaati olarak bilinen yapıda 5. bölüğün sorumlusuydu." iddiasını da yalanladı.

Şaban Umut, İstanbul'da Fetullah Gülen'in askeriyede bulunan  öğrencilere yaptığı konuşmaya katıldığı yönündeki beyanın da gerçek olmadığını  iddia etti.

Sanık avukatı da müvekkili hakkında tahliye ve beraat talebinde  bulundu.

Son sözleri sorulan Şaban Umut, darbe girişimiyle ilgisinin  bulunmadığını, her zaman devletin yanında olduğunu, FETÖ ve benzeri yapılanmaları  lanetlediğini söyleyerek, tahliyesi ve beraatini istedi.

Beyanların ardından hükmü açıklayan mahkeme, Şaban Umut'un anayasal  düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçuna yardımdan 15 yıl 10 ay hapis cezasına  çarptırılmasına karar verdi.

Heyet, Umut'un tutukluluk halinin devamına hükmetti.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!