Eski gezegen Plüton için yeni bir iddia!

Eski ders kitaplarında Dünyamızın da içinde yer aldığı Güneş sisteminde yer alan gezegenler anlatılırken hep 9 adet gezegen olduğu yazılıyordu. Ancak son yıllardaki tartışmalar sonucu Plüton gezegenlikten çıkarıldı. Ancak Plüton'un ne olduğuna dair kesin bir yanıt verilemedi. Şimdi bu eski gezegen hakkında söylenen yeni bir teori bulunuyor.

Eski gezegen Plüton için yeni bir iddia!

Plüton'dan gezegenlik sıfatı alındığından beri nasıl bir gök cismi olduğuna dair pek çok iddia ortaya atıldı. Kimi araştırmacılar cüce gezegen derken, kimileri büyük asteroid dedi. Hakkında Kuiper kuşağı nesnesi bile denilen bu eski gezegen için şimdi yeni bir isim ortalarda dolanmaya başladı. Bilim adamları tarafından yeni araştırmalar sonucu dev kuyruklu bir yıldız olarak tanımlandı.

Southwest Araştırma Enstitüsü'nde çalışan bilim adamları, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı işbirliği ile bu gök cisminin nasıl meydana geldiğine dair bir çalışma yapmak üzere bir araya toplandı. Enstitü çalışanlarından Dr. Christopher Gleinyaptığı açıklamada, "Bu dev kuyruklu yıldızın oluşumunun kozokimyasalmodelini geliştirdik. Bu modelde yüzey üzerinde Sputnik Planitia adlı büyük ve azot bakımından zengin bir buzul keşfettik. Buzulun bileşiminde, Rosetta'nın kuyruklu yıldızındaki maddelerle benzeyen şeyler keşfettik." dedi.

Plüton aslında bir kuyruklu yıldızmış!

Araştırmacılar bu gök cismi için çok soğuk buzlardan oluştuğu bir başka olası modele de baktılar. Eski gezegenin tam olarak ne olduğu ve nasıl ortaya çıktığı hakkında hala pek çok cevapsız soru varken, bilim adamları temelde onun özünde bir milyar antik kuyruklu yıldız olduğu fikrinin kuvvetli bir olasılıkolduğunu iddia ettiler.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!