Eski Ekvador Devlet Başkanı Correa için tutuklama kararı

Eski Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa hakkında yürütülen rüşvet soruşturması kapsamında tutuklama kararı çıkarıldı.

Eski Ekvador Devlet Başkanı Correa için tutuklama kararı

Eski Ekvador Devlet Başkanı Correa için tutuklama kararı çıkarıldı.  Ekvador basınında çıkan habere göre, Hakim Daniella Camacho, Başsavcı  Diana Salazar'ın yürüttüğü "2012-2016 Rüşvetleri" soruşturması çerçevesinde Eski  Devlet Başkanı Correa hakkında çarşamba günü yapılan tutuklama talebini onayladı.

 Hakim Camacho, tutuklama kararının, hukuki ve keyfi olmadığını,  görevini bıraktığından bu yana Belçika'da yaşayan Correa'nın mahkemede hazır  bulunması için başka seçenek bulunmadığını için uygun olduğunu belirtti. Correa hakkında çıkarılan tutuklama kararı, Odebrecht davasından 6 yıl  hapis cezasına çarptırılan ve yaklaşık iki yıldır cezaevinde bulunan Eski Ekvador  Devlet Başkanı Jorge Glas ile 3 eski üst düzey devlet memurunu da kapsıyor.

Öte yandan, Hakim Camacho, Correa ve 3 eski üst düzey devlet memurunun  yakalanması için polisin yanı sıra Interpol'e de başvuruda bulunulacağını  sözlerine ekledi. Correa ve Glas için çıkarılan tutuklama kararının yanı sıra  soruşturmaya eklenen ve aralarında eski devlet memurlarının bulunduğu 20 kişi  için de ülkeden çıkış yasağı getirildi. Hakkında ondan fazla soruşturma olan ve şu ana kadar Ekvador  mahkemelerinden herhangi bir ceza almayan Correa, "siyasi baskı" olarak  değerlendirdiği kendisine yöneltilen suçlamaları ve 2017'nin Mayıs ayında görevi  bıraktığından bu yana yaşadığı Belçika'dan ülkesine dönmeyi reddediyor.

"2012-2016 Rüşvetleri" Soruşturması

Başsavcı Diana Salazar'ın yürüttüğü "2012-2016 Rüşvetleri"  soruşturması farklı bir isimle 2012-2016 yıllarında Correa'nın liderliğini  yaptığı PAIS İttifakının (Alianza PAIS) seçim kampanyalarının finansmanında  yapılan usulsüzlük iddialarıyla başlamıştı.Yolsuzluk iddialarında, ulusal ve uluslararası şirketin yanı sıra  Latin Amerikatarihinin en büyük yolsuzluk skandalının merkezindeki Brezilyalı  inşaat firması Odebrecht'in de adı yer almıştı. Rafael Correa, 2007-2017 yıllarında Ekvador Devlet Başkanlığı görevini  yürütmüştü.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!