Eski Başbakan Necip'e yurt dışına çıkış yasağı

Genel seçimlerde iktidarı kaybeden eski Malezya Başbakanı Necip Rezak'a, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle tedbiren yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

Eski Başbakan Necip'e yurt dışına çıkış yasağı

Malezya'da 9 Nisan'da yapılan genel seçimlerde  iktidarı kaybeden eski Başbakan Necip Rezak'a, hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla  nedeniyle tedbiren yurt dışına çıkış yasağı getirildiği bildirildi. 

Malezya Göçmenlik Bakanlığı, Necip ve eşi Rüsma Mansur'a tedbiren yurt  dışına seyahat yasağı getirildiğini açıkladı.

Açıklamada tedbirin gerekçesi belirtilmese de karar, Necip hakkında  Malezya ulusal kalkınma fonu 1MDB ile ilgili yolsuzluk ve kara para aklama  iddialarıyla ilgili adli soruşturma başlatılacağının işareti olarak  görülüyor.

Eski Başbakan, çarşamba günü yapılan seçimlerde aldığı yenilginin  ardından kısa bir tatile çıkacağını duyurmuş ancak nereye gideceğini  açıklamamıştı. Daha sonra basına sızan uçuş belgesinde, Necip ve eşinin,  cumartesi günü özel uçakla Endonezya'nın başkenti Cakarta'ya gitmeyi planladığı  ortaya çıkmıştı.

Necip'in seçimlerin ardından yaşanan hükümet değişikliği sonrası  hakkında başlatılabilecek olası bir yolsuzluk soruşturmasından kaçmak için ülkeyi  terk edeceğine dair şüpheler bulunması nedeniyle yeni hükümet ani bir kararla  Necip ve eşine yurt dışına seyahat yasağı tedbiri getirmeye karar verdi.

Eski Başbakan bakanlığın tedbir kararını duyurmasının ardından yaptığı  açıklamada, karara saygı duyduğunu ve ailesiyle birlikte Malezya'da kalacağını  ifade etti.

Seçim sonuçları

Necip'in liderliğini yaptığı Birleşik Malaylar Ulusal Örgütü (UMNO) partisinin önderliğindeki Barisan Nasional (Ulusal Cephe) koalisyonu, 9  Mayıs'taki genel seçimlerde 222 sandalyeli federal parlamentoda yalnızca 79  sandalye kazanabilmişti. Eski Başbakan Mahathir Muhammed öncülüğündeki muhalefet  partileri koalisyonu Pakatan Harapan (Umut İttifakı) mecliste 122 sandalye  kazanarak seçimden galip ayrılmıştı.

Seçimler, Ulusal Cephe'nin ülkedeki 60 yıllık kesintisiz iktidarına  son vermişti. 1981-2003 yılları arasında 22 yıl başbakanlık yapan Mahathir,  seçimdeki galibiyetin ardından 92 yaşında yeniden başbakanlık koltuğuna  oturmuştu.

Mahathir seçimin ardından yaptığı açıklamada, hükümetin 1MDB ile  ilgili yolsuzluk iddiaları konusunda bir cadı avı yapmayacağı ancak eski Başbakan  Necip'in kurucusu olduğu fonla ilgili usulsüzlüklerde rolü bulunduğunun ortaya  çıkması halinde hakim karşısına çıkarılabileceğini belirtmişti.

Necip'i 2009 yılında kurduğu kalkınma fonu hakkında ABD'de ve başka  ülkelerde yolsuzluk ve kara para aklama şüphesiyle soruşturma yürütülüyor. ABD'li  savcılar Necip ve ortakları tarafından fondan yaklaşık 4,5 milyar dolar  hortumlandığını ileri sürüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!