Eski ajanın yardım çığlığı

Kayıp bir eski FBI ajanına ait video ve fotoğrafların iki yıl sonra ele geçirilmesi, İran'ın bu kişiyi elinde rehin tuttuğuna ilişkin iddiaları yeniden gündeme getirdi.

Eski ajanın yardım çığlığı

Robert Levinson'ın 2007'de İran'ın Kiş adasında kaybolmasından beri, İran hükümeti sürekli olarak bu konuda bir sorumluluğu bulunmadıklarını ve bir bilgiye sahip olmadıklarını açıklıyordu.

En son Robert Levinson'ın ailesinin kendilerine 2011 Nisan'ında e-posta yoluyla gönderilen video ve fotoğrafları Amerikan AP ajansıyla paylaşması konuyu yeniden gündeme getirdi.

Video ve fotoğraflarda eski ajan, Guantanamo Üssü'ndeki tutsaklar gibi turuncu bir tulum içinde görülüyor.

Levison her bir fotoğrafta farklı mesaj yazılı levhalar tutuyor. Bunlardan birinde "Ben burada Guantanamo'dayım. Onun nerede olduğunu biliyor musun?" diyor.

Başka birindeyse "30 yıl boyunca ABD için görev yapmanın sonucu bu" diyor.

Afganistan'daki Amerikalı ajanların, fotoğrafların gönderilmesi için kullanılan cep telefonunun izini sürmeyi başardığı ancak telefonun sahibinin  fotoğraflarla ilgisi olmadığının tespit edildiği öğrenildi.

54 saniyelik rehin videosunun 2010 yılında Pakistan'daki bir internet kafeden gönderildiği, gönderenin kimliğine ilişkin ardında ipucu bırakmadığı ve videoyu gönderdiği e-posta adresini bir daha hiç kullanmadığı kaydedildi.

Amerikan AP ajansının haberine göre, Amerikalı istihbarat yetkilileri bu nedenle fotoğraflar ve videonun arkasında her kim varsa amatör olmadığı sonucuna vardı. Haberde, bunun da soruşturmacıları, hiç hata yapmamaları nedeniyle işin arkasında İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı gibi profesyonel bir istihbarat servisinin olması gerektiği sonucuna götürdüğü belirtiliyor.

Eski ajanın eşi Christine Levinson, ABD hükümetinin konuya yeterli ilgiyi göstermediğini düşündüğü için fotoğrafları AP ajansıyla paylaştığı öğrenildi.

RADİKAL ÖRGÜT ŞÜPHESİ

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, 2011 yılı Mart ayında Levinson'ın, Güney Asya'da bir yerlerde tutulduğunu açıklaması, eski FBI ajanının, Afganistan veya Pakistan gibi bir yerde radikal bir örgütün elinde olabileceğini akla getirmişti.

FBI Sözcüsü Jacqueline Maguire, Levinson'ın kaybolmasının 6. yıl dönümüne yaklaşılırken, FBI'ın, eski ajanı güvenli bir şekilde evine, ailesine kavuşturma sözüne bağlı olduğunu söyledi.

Kocası İran'da kaybolmasından bu yana hâlâ bu ülkede tutulduğuna inandığını dile getiren Christine Levinson, görüştüğü ABD Başkanı Barack Obama ve CIA Başkanık adayı John Brennan'ın, eski FBI ajanının serbest kalması için her şeyi yapma sözü verdiklerini belirtti.
     
Ancak Christine Levinson, ABD yönetiminin, eski FBI ajanının serbest  bırakılması için İran'a yeterince baskı uygulamadığını düşünüyor.
        
Levinson'ın 1998 yılında FBI'dan emekli olduğu, İran'da kaybolduğu sıradaysa sigara kaçakçılığıyla ilgili özel dedektif olarak araştırma yapmakta olduğu öğrenildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!