Eşek sütü kıymete bindi

Yaz aylarında Bodrum'da eşek safari yaptıran Musa Karaca, vatandaşların talebi üzerine eşek sütü sağmaya başladı. Yatağan'daki evinin bahçesinde 20 ve Bodrum'da da 18 eşeği bulunan Karaca'nın elde ettiği eşek sütüne astım, siroz, bronşit gibi hastalıklara iyi gelmesiyle talep her geçen gün artıyor.

Eşek sütü kıymete bindi


Kronik hale gelmiş olan Astım ve Bronşit hastalığının uzun soluklu bir tedaviye ihtiyaç duyulması nedeniyle hastada psikolojik sorunlar oluştuğunu söyleyen Karaca, "Eşek sütü ile bu hastalığa kesin denilebilecek ölçüde bir son verilebiliyor. Siroz hastalığı ise karaciğer rahatsızlığı olarak bilinen bir hastalık. Eşek sütü tedavisi ile de Siroz hastalığından hastalar kurtulabiliyor. Bunun yanında her türlü zehirlenme olaylarında Eşek Sütünün Antitoksin özelliği ile zehirlenmelerin üstesinden geliyor. Boğaz enfeksiyonu geçiren bir hasta boğazdan atılamayan balgamı eşek sütü ve karışımı ile balgamı boğazından tamamen söktürebiliyor" dedi.
"EŞEK BULAMIYORUM"
Eşek bulmakta zorlandığını belirten Musa Karaca, "Evcil eşek yok denecek kadar az. Mevcutlar da yaşlı. Yabani eşek bularak bunları evcilleştiriyorum. Bu da zor ve zahmetli bir iş. Eşek sayısını arttırmak ve bunu ticari bir faaliyete dönüştürmek istiyorum. Bu konu ile ilgili yasal bir mevzuat yok. Türkiye'de sadece bir kişi kooperatifleşerek bu işi yapıyor ve eşek sütünü satarak para kazanıyor. Ben sadece şifa niyetine vatandaşlarımızın gönüllerinden ne gelirse o ücreti alıyorum. Bu da eşeklerin bakımının çok az bir miktarını karşılıyor" dedi.
HASTALARIN AKININA UĞRUYOR
Musa Karaca'nın evine her gün sabah eşeklerin sağımından sonra çok sayıda vatandaş eşek sütü içmek için akın ederken, özellikle 0-2 yaş grubu çocuklar eşek sütüne bayılıyor. Şu anda iki eşekten süt alabilen Karaca, "Sabah erken saatlerde Yatağan ve civar köylerden çok sayıda vatandaş siroz, astım ve bronşit rahatsızlığı olan çocuklarını eşek sütü içirmek için eve geliyor. Çocuklar 10 gün süreyle bir çay bardağı eşek sütünü içtikten sonra rahatsızlıklarından kurtuluyor" dedi.
GÜZELLİK İKSİRİ EŞEK SÜTÜ
Eşek sütünün hastalıkların yanında güzellik iksiri de olduğunu söyleyen Karaca, "Sabah eşeklerden sütü sağdıktan sonra tülbent ile sütü süzdükten sonra tülbent üzerinde kalan köpüklerini kadınlar yüzlerine sürüyor. Eşek sütü Eşek Sütü yüzyıllar önce kadınlar için bir gençleşme ve vücut için zinde kalma yöntemi olarak kullanılmış. Çocuklarını süt içirmek için gelen kadınlar, köpüğünü de yüzlerine sürerek cildin gerilmesine, cildin alt tabakalardaki hücrelerin yenilenmesine fayda sağladığı söyleniyor" dedi.
EŞEK SÜTÜNDEN SABUN
Kozmetik uzmanlarından eşek sütünden sabun imal etmeyi de öğrendiğini belirten Musa Karaca, "Eşek sütü, zeytinyağı ve birkaç karışım ile sabun imal ettik. Özellikle genç bayanlar eşek sütü sabununu tercih ederek, yüzlerindeki ben ve sivilcelerden kurtuldukları gibi, cildin de pürüzsüz olması için eşek sütü sabununu tercih ediyorlar. Sabunu şu anda sadece kendi kullanımımız kadar ürettik ve yakın eş ve dostlarımıza ücretsiz veriyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!