Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ESDER'den esnafa zam uyarısı

ESDER Başkanı Çelikus, Ramazanın bereket ayı olduğunu, ahi kültürünü benimseyen esnafın bu ayda zam yapmaması gerektiğini söyledi

ESDER'den esnafa zam uyarısı

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Ramazan ayının bereket ayı olduğunu belirterek, esnaftan zam yapmamasını istedi. Çelikus, "Ahilik kültürünü benimseyen üye esnaf Ramazan ayını fırsat bilip fahiş fiyatlarla tüketiciyi zor durumda bırakmanın hayırlı bir kazanç olmadığını bilir ve buna göre davranır" dedi.

ESDER'den yapılan yazılı açıklamada, Ramazan ayının bereket ayı olduğunu hatırlatan Çelikus, Ramazan ayında esnafa "zam yapmayın" çağrısında bulundu.
Çelikus, "Ramazan ayında Allah'ın kulları üzerine rahmetini yağdırdığı gibi bizlerde sosyal kültürel ve ekonomik ilişkilerimizde bu ayın ruhuna uygun davranalım. Birbirimize merhametli olalım" ifadesini kullandı.

Ramazan ayının bereket ayı olduğunun altını çizen Çelikus, Ramazan ayında fahiş fiyat artışlarının bu ayın bereketini kaçırdığını ifade etti. Çelikus, "Ahilik kültürünü benimseyen üye esnaf Ramazan ayını fırsat bilip fahiş fiyatlarla tüketiciyi zor durumda bırakmanın hayırlı bir kazanç olmadığını bilir ve buna göre davranır. Ahilik kültürü almış esnaf kardeşlerimizde böyle bir fırsatçılık anlayışı yoktur" ifadesini kullandı. Çelikus, esnaftan orucun etkilerine karşı tüketiciye karşı güler yüzlü olmaları ve sabırlı davranmaları konusunda anlayış beklediklerini ve esnafın bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğine inandığını kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!