Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Eşcinselliğe Paris'te protesto Cannes'da ödül

Fransa'da eşcinsellerin yasal olaak evlenmesine izin veren kanun kamuoyunun hem büyük desteğini alır hem de büyük tepkisini toplarken, Cannes Film Festivali'nde dün Tunuslu yönetmen Abdüllatif Keşiş'in lezbiyen bir aşkı anlatan filmi "La Vie d'Adele" Altın Palmiye'ye layık görüldü.

Eşcinselliğe Paris'te protesto Cannes'da ödül

Paris'te dün Dauphine Kapısı, Saint Cloud Kapısı ve Austerlitz Garı'nda toplanan eşcinsel evlilik karşıtı göstericiler üç ayrı kortej halinde şehrin sokaklarından geçerek Invalides Meydanı'nda toplandı. Eylem için 4 bin 500 polis görevlendirildi.

Protestolarda polis kayıtlarına göre 150 bin, eylemi düzenleyenlere göre ise 1 milyon kişi vardı. Parisliler "Asla Asla Bırakmayacağız" sloganı atılarak, yasanın iptalinin istendiği gösteriye çocukları ile katıldı.

ÖZELLİKLE Mİ VERİLDİ?
Protestoyla neredeyse aynı saatlerde Cannes'da da "La Vie d'Adele"in ödül alması akıllara, "Fransa'nın eşcinselliği bu kadar hararetle tartışığı bir dönemde o filme ödül özellikle mi verildi?" sorusunu getirdi.

Atilla Dorsay, sonuçlar açıklanmadan önce ödüllü film hakkında Radikal gazetesinde şöyle yazmıştı:

"Bu film, bu yıl Ozon'un fahişeliğe dalan genç kızın öyküsünü cesaretle veren 'Genç ve Güzel', Soderbergh'in eşcinsel piyanist Liberace'yi anlatan 'Şamdanların Ardında' veya yarışmasız resmi bölüm olan Belirli Bir Bakış'taki yine erkek eşcinselliği üzerine 'Göldeki Yabancı' vb. filmlerle ve hepsindeki porno sınırlarına yaklaşan çekimlerle birleşerek, Cannes 2013'ü özel bir konuma getiriyor. O da şu: Sinemanın yanı sıra Avrupa (giderek dünya) ahlakında eşcinselliğe sinema aracılığıyla bakışta, yeni ve daha cesur bir dönem. Bir diğer deyişle Cannes bu yıl cinselliğin tabularını oldukça gerileten bir yıl olarak anılacak."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!