Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Eşcinsellere sapkın demek suç

Eşcinsellere 'sapkın' denilmesini düşünce özgürlüğü sayan savcılık kararına Ağır Ceza Mahkemesi karşı çıkıp, suç saydı.

Eşcinsellere sapkın demek suç

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, eşcinsellere yönelik ayrımcılığı önlemek için okullarda broşür dağıtılmasını "Sapkınlar okullara sızıyor" başlıklı bir haberle duyurulmasında ayrımcılık görmeyen kararı Ağır Ceza Mahkemesi'nden döndü. Başsavcılığın, haberin düşünce özgürlüğü sınırları içinde olduğu gerekçesiyle verdiği takipsizlik kararına Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar Derneği'nin (Kaos GL) yaptığı itirazı kabul eden mahkeme, Yeni Akit gazetesinde yayınlanan haberle ilgili dava açılması gerektiğine karar verdi.

DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİL AŞAĞILAMA
Kaos GL'nin itirazını değerlendiren mahkeme, 23 Ekim 2012 tarihinde Yeni Akit gazetesinde yayınlanan haberde eşcinsellerin "sapkın" olarak nitelendirilmesinin düşünce özgürlüğü kapsamına girmeyeceğine hükmetti. Mahkemenin, haberle ilgili kararında "Şikayet konusu haberle cinsel yönelimi farklı olan bir grup açıkça aşağılanmış ve hakarete uğramıştır. Kamu davası açılması gerekirken takipsizlik kararı verilmesi yerinde değildir" denildi. Karara göre haberi yapanlar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun "halkın bir kesimini aşağılama" suçunun düzenlendiği 216. maddesinden dava açılacak.

SAVCILIKTAN TAKİPSİZLİK VERİLMİŞTİ
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararında haberin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğü kapsamında olduğu görüşüyle yapılan suç duyurusu sonunda takipsizlik kararı verilmişti. Savcılığın bu kararına broşürü hazırlayan Kaos GL Derneği adına İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan itirazda haberle derneğin ve tüm eşcinsellerin sapkın olarak nitelendirildiği ve hedef gösterildiği belirtilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!