Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Esad Türkiye'yi BM'ye şikayet etti

Esed yönetimi, Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Mısır ile Fransa'yı BM'ye şikayet etti.

Esad Türkiye'yi BM'ye şikayet etti

Esed yönetimi, Suriye'de teröre destek verdikleri ve bölgedeki barış ve güven ortamını tehdit ettikleri gerekçesiyle Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Mısır ve Fransa'yı Birleşmiş Milletler'e (BM) şikayet etti.

Suriye resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM Genel Sekreterliği ve BM Güvenlik Konseyi'ne, "ülkedeki terörü ve teröristleri destekledikleri ve teşvik ettikleri" iddiasıyla Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Mısır ve Fransa'yı şikayet eden birer mektup gönderdi.

Suriye'nin gönderdiği mektupta, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, Suudi Arabistanlı vaiz Muhammed el-Ureyfi ve Abdulaziz Abdullah Ali eş-Şeyh, Mısır Sünni Alimler Birliği Başkanı Safvet Hicazi, Mısırlı vaiz Muhammed Hassan, Kuveytli Şafi Sultan el-Acemi de teröre teşvik ettikleri gerekçesiyle şikayet edildi.

Mektupta ayrıca "Esed rejimine karşı nefret uyandırma, mal ve silahla cihad" çağrısı yapıldığı gerekçesiyle Mısır'ın başkenti Kahire'de 12-13 Haziran'da gerçekleştirilen "Suriye Halkına Destek" isimli konferans da kınandı. Esed yönetimi, Mısır hükümetini, Suriye'deki katliamlara ortak olmakla suçladı.

BM Güvenlik Konseyi'nden terörle mücadele konusunda gerekli uygulamaları işleme koymasını isteyen Esed yönetimi, Katar, Türkiye, Fransa ve Suudi Arabistan başta olmak üzere barış ve emniyeti tehdit ettiğini öne sürdüğü ülkelerin faaliyetlerinin durdurulmasını da talep etti.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!