Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Esad, meydana indi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, bugün Şam'ın en büyük meydanında halka seslendi. Suriye liderini dinleyenler arasında eşi Esma Esad ve çocukları da vardı...

Esad, meydana indi

Emevi Meydanı'nda toplanan kalabalığa hitap eden Esad, bir çok reform yaptıklarını ve bunun yanında terörle de mücadele ettiklerini söyledi. Suriye'nin komploya maruz kaldığını belirten Esad, ancak bu komplonun son dönemlerine gelindiğini zor dönemin üstesinden geleceklerini söyledi. Suriye liderini dinleyenler arasında eşi Esma Esad ve iki çocuğu da yer aldı. Mitingde Beşar Esad'a eşi Esma ve çocukları da eşlik etti. Böylece Esad ailesinin Suriye'yi terk ettiği yönündeki söylentiler asılsız çıkmış oldu.


Binlerce kişinin katıldığı mitingde konuşan Esad "burada bulunma amacım Suriye halkına olan sevgimi göstermektir" dedi. "Terörle mücadele ve reformda kararlıyız" sloganıyla hükümete destek gösterisi düzenleyen kalabalığa hitap eden Esad, "Siz meydanlara inince ben de sizinle olmak istedim. Şam'ın kalbi Emevi Meydanı'nda sizlerle olmak istedim. Emevi'nin ve direnişin başkentinde sizinle olmak istedim. Ben sizinle geleceğe güvenle bakıyorum" dedi.


Beşar Esad'ın dün de televizyonda yayınlanan bir konuşma yapmış ve Suriye'ye karşı uluslararası bir komplo kurulduğunu söylemişti.

Esad'ın dünkü konuşmasına ABD ve Fransa'dan kınama geldi. Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Esad'ın sorumluluğu üstlenmeyip başkalarının üzerine attığını belirtirken, Fransa Dışişleri Bakanı Esad'ın konuşmasının, "gerçeklerin inkârı" olduğunu söyledi. Suriye lideri, konuşmasında uluslararası güçlerin Suriye'nin istikrarını bozmaya çalıştıklarını savunmuş, "teröristlerin demir yumrukla ezileceğini" bildirmişti.

ABD Dışileri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, Esad'ın dış komplo tanımlamasıyla artık Arap Birliği'ni, Suriye muhalefetinin büyük bölümünü ve tüm uluslararası toplumu suçladığını belirterek, "bu konuşma, kendisinin artık bir kenara çekilmesi zamanının geldiği yolundaki görüşümüzü teyit etmektedir." dedi.


Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe de, Esad'ın konuşmasının şiddeti ve taraflar arasında çatışmaları kışkırttığını belirtti.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!