Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Esad güç kazanıyor"

Alman istihbarat teşkilatı hazırladığı raporda daha önce Esad'ın 2013 yılı içerisinde düşeceğini öngörüldüğü fakat son günlerde değişen şartlar sebebiyle bunun mümkün olmadığı belirtildi

''Esad güç kazanıyor''

Almanya İstihbarat Teşkilatı Bundesnachrichtendienst (BND) tarafından hazırlanan raporda Esad güçlerinin Suriye'de yeniden güçlü duruma geldiği ve kontrolü sağlamaya başladığı savunuldu.

Spiegel'de yer alan habere göre BND tarafından hazırlanarak devlet birimlerine sunulan ve ülkedeki politikacılara yönelik gizli bir sunumda anlatılan raporda Esad güçlerinin muhalif güçlere karşı etkili operasyonlar yaptığı ve silah tedarikinde başarılı olduğu kaydedildi.

BND Başkanı Gerhard Schindler, teşkilatının daha önce Esad'ın en geç 2013'te düşeceği öngörüsünde bulunduğunu fakat son dönemde değişen şartlar sebebiyle bunun mümkün olmadığını kaydetti. Schindler, direnişin başladığı ilk zamanlarda orduda bir çözülme yaşandığını, subayların saf değiştirdiğini fakat şimdi şartların değiştiğini ve ordunun toparlandığını, Esad'ın 2013 içerisinde düşmesinin mümkün görünmediğini savundu.

Schindler, Esad güçlerinin muhaliflere karşı geçmişe göre daha iyi imkanlara sahip olduğunu yine de bu durumun savaşı kazanmak için yeterli olmayacağını söyledi.

Raporda ayrıca rejimin Şam ve Humus hattında muhaliflere karşı başarılar kazandığını ve bu tarafta muhaliflerin dış dünya ile irtibatını zayıflattığı iddia edildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!