Esad atıyor, MİT topluyor

Suriye'den gelebilecek kimyasal silah tehdidine karşı tetikte olan MİT, Esad'ın vurduğu bina ve arazilerdeki enkazlardan numune toplayarak Türkiye'deki uzmanlara analiz ettiriyor

Esad atıyor, MİT topluyor

 

Muhalifler karşısında her geçen gün gerileyen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kimyasal silaha başvurabileceği kuşkusu uluslararası kamuoyunu endişelendirirken, Ankara kimyasal silah alarmı verdi. Esad'ın vurduğu bina ve arazilerden enkaz ve toprak numunesi toplayarak Türkiye'ye getiriliyor, numuneler nükleer teknoloji konusunda uzman bilim adamları tarafından özel laboratuvarlarda inceleniyor. Suriye'de görev yapan istihbarat birimleri tarafından toplanan numunelere yapılan analizden çıkan sonuçlar günlük olarak MİT ve ilgili kuruluşlara rapor ediliyor. Şu ana kadar kimyasal izine rastlanmadı. Ankara analizleri Esad'ın kimyasal silah kullanıp kullanmadığını öğrenmek için yapıyor. Esad'ın kimyasal silah kullanmasının uluslararası toplum için kırmızı çizgi niteliğinde olduğu biliniyor. Son olarak ABD Başkanı Barack Obama Esad'ın kimyasal silah kullanması halinde sonuçlarına katlanacağını açıklamıştı. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de, Suriye'nin kimyasal silahları herhangi bir şekilde kullanması durumunda uluslararası toplumun buna anında tepki vereceğini düşündüğünü belirtmişti. Ankara numunelerde şu ana kadar kimyasal izine rastlamadı. Önümüzdeki dönem yapılan analizlerde kimyasal izine rastlaması halinde ise düğmeye basacak. Bu durum derhal dünyaya ilan edecek. Başta BM olmak üzere uluslar arası kuruluşlardan harekete geçmesini isteyecek.

SARİN, TABUN, HARDAL GAZI
Esad'ın elinde çeşitli kimyasal silahların bulunduğu istihbarat birimlerince tespit edildi. Esad'ın elinde sarin, tabun ve hardal gazı gibi kitle imha silahları bulunuyor. Bazı kimyasal silahların hangi depolarda saklandığına ilişkin bilgiye sahip olunduğu ancak bu bilginin Esad'ın elindeki tüm kimyasal silahların nerede olduğuna ilişkin fikir vermediği belirtiliyor. Esad'ın kimyasal silahları elindeki sınırlı sayıda uçak ya da uzun menzilli füzelerle kullanmasından endişe ediliyor. Türkiye sınırına yerleştirilecek Patriot füzelerinin perde arkasında yatan en önemli gerekçenin bu olduğu belirtiliyor. Esad yönetiminin elinde, 110 kilometre menzile sahip SS-21 füzelerinin yanı sıra, menzili 300-480 kilometre arasında değişen farklı tiplerde Scud füzelerinin bulunduğu biliniyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Şu anda o füzeler nerede, nasıl depolanıyor, kimlerin elinde hepsini biliyoruz. Esad'ın elinde 700 civarında füze var. Hatta bunların içinde uzun menzilli olanlar da söz konusu" demişti. 

KAYNAK:SABAH

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!