Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ertuğrul Günay'dan EXPO çıkışı

KÜLTÜR ve Turizm eski Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, Uluslararası Sergiler Bürosu delegelerinden Yunanistan'ın EXPO 2020 yarışında İzmir'e değil de Dubai'ye destek vereceğini açıklamasına üzüldüğünü söyledi. Günay, "EXPO konusundaki tanıtım gayretlerimizi yeteri kadar sürdürüyor muyuz?" diye sordu.

Ertuğrul Günay'dan EXPO çıkışı

 

Yunanistan'ın EXPO 2020 yarışında İzmir'e değil de Dubai'ye destek vereceğini açıkladı. Bu karar Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras tarafından bir mektupyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bildirildi. Haberi, gazetelerden öğrenen Kültür ve Turizm eski Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, şu açıklamada bulundu:

"Haberin doğru olmamasını temenni ederim. Baştan beri bunun kent değil 'Bölge projesi' olduğunu savundum. Yunanistan'ı işin içine katmanın çok önemli olduğunu defalarca arkadaşlarımla paylaştım. Yunanistan Kültür Bakanı'na İzmir'in EXPO ev sahipliğini kazanması halinde bunu tüm Yunanistan ile paşlaşabileceğimizi ifade ettim. Bölgeye gelecek turistlerin çok önemli bir kısmını Atina'ya taşımak için her türlü kolaylığa, ortaklığa hazır olduğumuzu bildirdim. Bakan da bunun güzel bir fikir olduğunu söyledi. Daha sonra ben bu projeyi dönemin İzmir Valisi Cahit Kıraç'a da anlattım. Vali ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bunu bir öneri olarak Atina Başbakanı'na götürdü. Ama sanırım ki bunun takibi ihmal edildi. Yunanistan'ın başka alanlara da kültür ve sanat alanına da nasıl katılabilecçeği konusunda sanıyorum takip ihmali yaşandı. Bu haberin doğru olmamasını temmeni ediyorum, doğruysa çok üzülürüm. Hemen komşumuz olan bir AB üyesinin bizi destekleyen bir taraf olarak yer alması dünyadan yaygın destek alamamıza katkı sağlayabilirdi. Böyle olumsuz bir gelişme yaşanırsa üzüntü vericidir. Umuyorum ki yine de bence Yunanistan ile ilişkileri ihmal etmemek gerekir. Sadece ben bu gelişmeden şöyle bir kaygı duydum. 'EXPO konusundaki tanıtım gayretlerimizi yeteri kadar sürdürüyor muyuz?' sorusu aklıma takıldı. Olimpiyatlarda yaşanan olumsuz gelişmeden sonra İzmir EXPO'yu daha içten önemsemeli."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!