Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Eroine karşı aşı

Eroin bağımlılığına karşı kullanılabilecek ve Scripps Araştırma Enstitüsü tarafından test edilen ilk aşı geliştirildi...

Eroine karşı aşı

Bu ilaç bağışıklık sisteminin eroini işlemesini durduruyor ve uyuşturucunun vücudu zehirlemesini durduruyor.

Milliyet'teki habere göre, araştırmanın başındaki isim olan Kim Janda, uyuşturuculara karşı üretilen aşılar arasında ilk defa bir tanesinin bu kadar güçlü bir bağışıklık kazandırdığını belirtti. Bilim adamları bu aşının, eroin bağımlılığı yaşayanların terapatik tedavisinde oldukça etkili olacağını düşünüyor.

Janda ve ekibi daha önce kokain, metafetamin ve nikotine karşı bir aşı geliştirmişti. Tüm bu ilaçlar bağışıklık sistemini harekete geçirerek uyuşturucu moleküllerini tespit ediyor ve vücuda dağılmasını bloke ediyor. Tüm bu aşılar üzerine sürdürülen araştırmalar hala devam ediyor.

Eroin aşısı geliştirirken bilim adamları bir kaç zorlukla da karşılaştı. Çünkü vücuda giren eroin anında farklı maddelere ayrışıyor. Uzmanlar bağışıklık sistemini sadece eroine değil, diğer maddelere karşı da savunma yapmasını öğretmen zorunda kaldı. Bu maddeler arasında kolayca beyine ulaşabilen morfin ve 6-asetilmorfin bulunuyor.
Bu aşı başarılı bir şekilde fareler üzerinde denendi. Aşılamanın ardından eroin bağımlılığı bulunan hayvanlarda Uyuşturucu isteği ve etkisinin azaldığı gözlemlendi.
HABERTÜRK

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!