Eroğlu'ndan "82. il" yorumu

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın "KKTC Türkiye'ye bağlanabilir" sözlerine ilişkin, "O sözler Kıbrıs Türk halkına değil, bizimle anlaşmak istemeyen ve anlaşması için Rum tarafını teşvik etmeyen AB ve BM'yedir" dedi.

Eroğlu'ndan ''82. il'' yorumu

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, Türkiye'nin AB üyeliğinin önündeki en büyük engellerden biri olarak gösterilen Kıbrıs sorunuyla ilgili yaptığı bir açıklamada, KKTC'nin Türkiye'ye bağlanması dahil her seçeneğin masada olduğunu söylemesinin ardından başlayan tartışmaları değerlendirdi. Eroğlu, "Aslında Sayın Egemen Bağış o sözleri Kıbrıs Türküne söylemiş değildir. Müzakere masasında bizimle anlaşmak istemeyen ve anlaşması için Rum tarafını teşvik etmeyen AB ve BM'ye söylediği bir sözdür. Yani Egemen Bağış, her iki tarafın kabul edeceği bir anlaşmaya varması arzumudur demiştir. 'Müzakere masasında anlaşma olmazsa o zaman bizim masamızda KKTC'nin varlığı vardır' dedi.
Gazetecinin sorusu üzerine Bağış da 'KKTC'nin Türkiye'ye bağlanması masada olan alternatiflerden biridir' dedi. Ama bu mesaj Kıbrıs Türk halkına verilen bir mesaj değildir. Güneye verilen mesajdır. Dış dünyaya verilen mesajdır" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!