Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ermenistan Savunma Bakanı Tonoyan istifa etti

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 10 Kasım'da imzalanan ateşkes anlaşmasına göre Ermenistan güçlerinin Ağdam ilini bugünden itibaren tamamen terk etmesi gerekiyordu. Anlaşma gereği Azerbaycan ordusu 27 yıldır işgal altında bulunan Ağdam'a girdi. Ermenistan Savunma Bakanı David Tonoyan'ınsa istifa ettiği bildirildi.

Ermenistan Savunma Bakanı Tonoyan istifa etti

27 yıllık Ermenistan işgali sona erdi. Azerbaycan ordusu Ağdam iline girdi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kentte alt yapı ve yol inşa çalışmalarının en kısa zamanda başlatılacağını söyledi.

Ermenistan güçleri ve bazı köylere sonradan yerleştirilen Ermeni nüfus Azerbaycan ile imzalanan ateşkes anlaşması gereği, Ağdam'ı terk etti.

Bölgeye Azerbaycan ordusu yerleşti.

Ermenistan ordusu Ağdam bölgesinden çekilirken karakol, bina ve kontrol noktalarını ateşe verdi

Ağdam ilinin yaklaşık yüzde 77'lik kısmı 1993'te Ermenistan ordusu tarafından işgal edilmişti.İşgal nedeniyle yaklaşık 200 bin Azerbaycanlı doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalmıştı.

Azerbaycan ordusunun Ağdam'a girmesinin ardından Milli Savunma Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada "Azerbaycan 30 yıl sonra işgale uğramış öz topraklarına kavuşuyor. Önümüzdeki süreçte de can Azerbaycanın yanında olmaya devam edeceğiz" ifadelerine yer verildi.

Anlaşma gereği Ermenistan'ın 15 kasım'da Kelbecer'i de terk etmesi gerekiyordu. Ancak ermenistan'ın isteği üzerine çekilmesi için 10 gün ek süre verilmişti.

Azerbaycan'ın ağdam'a girmesi sonrasında Ermenistan Savunma Bakanı David Tonoyan'ın istifasını sunduğu bildirildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!