Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Erdoğan ve Ahmedinejad arasında soğuk rüzgarlar

Aile fotoğrafı çekimi öncesinde Başbakan Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad tokalaşmadı.

Erdoğan ve Ahmedinejad arasında soğuk rüzgarlar

Bakü'de düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın 12. zirvesine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 11. Zirve Başkanı sıfatıyla açılış konuşması yaptı.

İlham Aliyev, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (ECO) 12. Zirvesi'ne katılan devlet, hükümet ve senato başkanlarını Kültür Merkezi'nin girişinde karşıladı ve toplu fotoğraf çektirildi.

AİLE FOTOĞRAFINDA ERDOĞAN VE AHMEDİNEJAD TOKALAŞMADI
Azerbaycan'ın Başkentti Bakü'de yapılan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın 11. Zirve Başkanı olarak katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın görüşmesi öngörülmüyor. Suriye nedeniyle iki ülke arasında yaşanan gerginlik ekonomik zirvesine de yansıdı. Başbakan Erdoğan ile Ahmedinejad bir araya gelmezken, oturum düzeni de iki liderinin uzak kalacak şekilde ayarlandığı görüldü.
Aile fotoğrafı çekimi sırasında bir çok lider tokalaşırken, Ahmedinejad ve Başbakan Erdoğan tokalaşmadan yerlerini aldılar.

Başbakan Erdoğan, Azerbaycan'ın başkentti Bakü'de Haydar Aliyev Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (ECO) 12. Zirvesi'ne 11. Zirve Başkanı sıfatıyla hitap etti. Zirve'nin 11. toplantısı geçen yıl İstanbul'da yapılmış, Türkiye dönem başkanlığını üstlenmişti.
Azerbaycan Milli Marşı'nın okunmasının ardından başlayan Zirve'nin açılış konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan, dost ve kardeş ülke Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.
Bu Zirve'de Türkiye'nin 2 yıl önce devraldığı dönem başkanlığını Azerbaycan'a devredeceğini anımsatan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "Bizler küresel ekonomik ve mali krizin tüm dünyayı olduğu gibi bölgemizi de olumsuz etkisi altına aldığı bir dönemde başkanlığı devraldık. Dönem başkanlığımız boyunca ECO vizyonunu genişletmek, işbirliği alanlarında somut ilerlemeler sağlamak ve teşkilatın yeniden yapılandırılmasına hız kazandırmak için büyük bir çaba gösterdik. 2015 ECO Vizyon Belgesi'nde öngörülen hedeflere ulaşabilmek için alınabilecek tedbirler konusunda tavsiyelerde bulunmak üzere İstanbul zirvesinde Akil Adamlar Grubu'nu tesis ettik. Akil Adamlar Grubu, özveriyle çalışarak bizler için yol göstereceğine inandığımız rapor hazırladılar. Önümüzdeki dönemde teşkilatımızın bu tavsiyeler ışığında sadece bölgesel düzeyde değil, küresel boyutta da adından söz ettiren önemli bir işbirliği platformu haline geleceğine inanıyorum. Üye ülkelerin teşkilatı daha fazla sahiplenmesi gerektiğine olan inancımı bir kez daha dile getirmek istiyorum. Bu amaçla teşkilat bünyesinde gerçekleştirilen faaliyetlerle bazı ECO uzmanlık kuruluşlarına bu ülkelerin ev sahipliği yapabileceklerini düşünüyorum."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!