Erdoğan, Merkel ile Filistin'i görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin'deki son gelişmelerle ilgili Almanya Başbakanı Merkel ve Ruhani ile telefonda görüştü.Erdoğan gün içerisinde de Katar Emiri Al Sani, Endonezya Devlet Başkanı Widodo ve Sudan Cumhurbaşkanı el-Beşir'le telefonda görüşmüştü.

Erdoğan, Merkel ile Filistin'i görüştü

ABD'nin elçiliğini Kudüs'e taşıması ve yaşanan gösterilerde İsrail askerlerinin 61 kişiyi öldürüp 2 bin 700 kişiyi de yaralaması sonrası  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanharekete geçti ve  telefon diplomasisi başlattı. Erdoğan Filistin'deki son gelişmelerle ilgili son olarak Almanya Şansölyesi Angela Merkel  ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle telefonda görüştü.

ERDOĞAN-MERKEL MUTABIK KALDI

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre iki lider,  görüşmede, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve Gazze'de Filistinlilerin  hedef alınması neticesinde yaşanan gerilim hakkında görüş teatisinde bulundu.  Erdoğan'ın konuyla ilgili olarakİslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT)  Cuma günü İstanbul'da gerçekleştireceği olağanüstü toplantı hakkında bilgi  paylaşımında bulunduğu görüşmede, uluslararası camianın Birleşmiş Milletler (BM)  nezdinde de hadisenin takipçisi olmasının önemine işaret edildi.  Görüşmede, mevcut tablonun soruna çözüm bulunmasını zorlaştırdığı da  vurgulandı.

İkili ilişkilere değinen Erdoğan ve Merkel, gerek ilişkilere ivme  kazandırılması, gerek bölgesel konularda fikir teatisi için yakın temasta olma  konusunda mutabık kaldı.

RUHANİ İLE GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle telefonda görüştü. umhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail askerlerinin Gazze'de Filistinlileri hedef alması neticesinde bölgede yaşanmakta olan gerilim ele alındı. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Cuma günü İstanbul'da gerçekleştireceği olağanüstü toplantının Müslümanların ortak tavır sergilemeleri açısından büyük önem taşıdığını belirten iki lider, BM nezdinde de konunun takipçisi olacaklarını vurguladılar.

ÇOK SAYIDA LİDER  İLE İRTİBATA GEÇTİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh  Temim bin Hamed Al Sani,Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ve Sudan  Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'le telefonda görüşmüştü. 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bugün yapılan  görüşmelerde, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail  askerlerinin Gazze'de Filistinlileri hedef alması neticesinde tırmanışa geçen  gerilimi ele almak üzere İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) cuma günü  İstanbul'da gerçekleştireceği olağanüstü toplantıya ilişkin görüş alışverişinde  bulunuldu.Uluslararası camianın Filistinlilere yönelik ihlallere sessiz  kalmaması gerektiğine değinen liderler, İİT üyesi ülkelerin olaylar karşısında  kararlı ve ortak bir tutum sergilemesinin önemini de vurguladı.

Erdoğan, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasıyla gerilimin  alevlenmesinin ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ürdün Kralı 2.  Abdullah, MalezyaBaşbakanı Mahathir Muhammed, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed  El Cabir Es Sabah, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ile de aynı  çerçevede birer telefon görüşmesi yapmıştı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Filistin'deki son gelişmelerle ilgili olarak  telefon trafiğinin devam edeceği kaydedildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!