Erdoğan'ı üzen gelişme

Mısır'da ordunun Muhammed Mursi'yi devirmesinden sonra Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı olan Refah'ı kapatması, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın buraya yapacağı ziyareti de belirsiz hale getirdi.

Erdoğan'ı üzen gelişme

Ankara, geçtiğimiz mayıs ayında Gazze'ye yapacağı ziyareti İsrail ve ABD'nin tepkisi nedeniyle temmuz ayına ertelemek zorunda kalmıştı. Erdoğan İsrail'in onaylamadığı bu ziyaret için Gazze'ye Mısır'ın Refah kapısından gidecekti. Ancak Mısır'daki olağanüstü durum nedeniyle bu ziyaret belirsiz bir tarihe ertelendi.

Başbakan Erdoğan çok önem verdiği Gazze ziyaretini bu ay içinde yapacağı planlıyordu. Ancak Mısır'da ordunun Cumhurbaşkanı Mursi'yi Cumhurbaşkanlığından alması bu ziyaretin tarihini yine ileri bir tarihe attı.

Erdoğan, Gazze'ye gitmek için Refah'ı kullanacağı için bu durumda Türkiye'nin tepki gösterdiği darbecilerin iktidarda olduğu bir ülkeye gitmek durumunda kalacaktı.

Diplomatik kaynaklar, "Mısır'daki darbeden önce de Gazze ziyaretinin tarihi net değildi. Ancak son olaylardan sonra bu ziyaretin belli olmayan bir tarihe ötelendiğini söyleyebiliriz" dediler.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!