Erdoğan: "Gecekondular beton ve cam yığını binalardan daha kişilikli"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gecekondular şehirlerimizi adeta istila eden beton, çelik ve cam yığını binalardan daha kişilikli, daha şahsiyetli daha özgündür" dedi.

Erdoğan: ''Gecekondular beton ve cam yığını binalardan daha kişilikli''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Arena Spor Salonu'nda düzenlenecek "İnsan İçin Orman, Ekonomi İçin Orman" programına katıldı.

Şu sıralar burada bir konuşma yapan Erdoğan'ı açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"21 Mart'ı özel bir gün olarak kabul eden herkesin Nevruz Bayramı'nı tebrik ediyorum. 

30 dekara kadar arazisini ceviz badem ağaçlarıyla ağaçlandıran vatandaşlarımıza 40 bin TL'ye kadar kredi veriyoruz. 81 ilde tabiat turizmi seferberliği başlatıyoruz. Dünyanın ilk 5 ülkesi arasına girmeyi hedefliyoruz.

Şehirlerimizin etrafı çirkin gecekondularla dolarken dahi her gecekondunun bahçesine ağarlar ve çiçekler dikilmiştir.

Açıkçası bu gecekondular şehirlerimizi adeta istila eden beton, çelik ve cam yığını binalardan daha kişilikli, daha şahsiyetli daha özgündür. İnsan fıtratına daha uygun yapılarla tanışacağımız günler yakındır.

Anayasa değişikliğini 16 Nisan'da milletimizin takdirine sunuyoruz. Bu değişimin özünde cumhurbaşkanlığı ve başbakanlığın birleştirilerek güçlü, etkin ve sorumlu bir yönetimin oluşturulması vardır. Çekişme ve krizler yüzünden geçmişte çok büyük bedeller ödedik. Gazi Mustafa Kemal İnönü ile ciddi sıkıntılar yaşadı. Celal Bayar yine aynı şekilde. 

Sayın Sezer döneminde aynı ekolden geldikleri halde merhum Ecevit ile anayasa kitapçığı fırlatma hadisesi yaşandı. Darbeler, muhtıralar ve pek çok usülle hükümet devre dışı bırakıldı. 1960 darbesinde milletin seçtiği başbakan ve bakanları darağacına çıkartmadı mı?

2007 yılında bize cumhurbaşkanı seçtirmek istemeyenlere bu cesareti sistemdeki zayıflıkların verdiği açıktır. 17-25 Aralık darbe girişimini hatırlayınız. Bölücü örgütün çukur eylemlerini hatırlayınız. Bu çukur eylemlerinde bulunanlar 'hayır' diyor. Kandil ne diyor, hayır. PKK hayır diyor. Bu ülkemizi bölmek isteyen bu bölücü terör örgütleriyle beraber hareket etmenin izah edilen bir yanı olabilir mi?

FETÖ terör örgütünün arkasında kimlerin olduğunu biliyoruz. Almanya'da nasıl paslaştıklarını görüyoruz. Hollanda'da, Belçika'da nasıl paslaştıklarını biliyoruz. Milletimize bu bedelleri ödetmeye kimsenin hakkı yoktur.

Yaşadıklarımızdan aldığımız dersle yönetim sistemimizi değiştiriyoruz. Türkiye istikrarını kaybetmesin diye yönetim sistemini değiştiriyoruz. Anayasa değişikliğinin ne getirdiği ne götürdüğü bellidir. Bu metni okumaya dahi tenezzül etmemiş bir muhalefet anlayışı var. Ana muhalefet partisi başkanı cumhurbaşkanı ve başbakan başka partiden olursa kavga çıkar diyor. Biz de böle olmasın diye cumhurbaşkanı ve başbakanı birleştiriyoruz. Metni dahi okumamışsın. Öyle yalanlar, ifitiralar ortaya atıyorlar ki insanın hafsalası almıyor. 

Cumhurbaşkanı Meclis'i feshedecek diyorlar. Böyle bir yetki yok. Cumhurbaşkanlığı ile parlamento seçimleri birlikte yapılacaktır. Milleti aldatmayın. Buna baktılar inanan yok. Cumhurbaşkanı belediyeleri muhtarlıkları kapatacak demeye başladılar. Cumhurbaşkanı çıkartacağı kararnamelerle ülkeyi istediği gibi yönetecek diyorlar. Bu da kuyruklu yalan. Hakkında yasal düzenlemenin olduğu konuda cumhurbaşkanı kararname çıkaramaz. Çıkardığı kararnameleri parlamento iptal edebilir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!