Erdoğan: Gazze'ye gitmeyi düşünüyorum

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC ziyareti öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, Kıbrıs'ta gerçekleştirilecek önemli temaslar hakkında bilgi verdi ve Gazze'ye gideceğini belirtti.

Erdoğan: Gazze'ye gitmeyi düşünüyorum

Başbakan Erdoğan KKTC ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada;  Bu 61. Hükümetin Başbakanı olarak ilk yurtdışı ziyaretim olacaktır. Ziyaretim sırasında başta KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve KKTC Meclis Başkanı, KKTC Başbakanı İrsen Küçük olmak üzere üst düzey yetkililerle, siyasi liderle görüşme yapacağım. Mevcut fırsat penceresi kapanmadan Kıbrıs'ta kalıcı bir uzlaşı için yapılması gerekenleri birlikte değerlendireceğiz.

Memnuniyetle ifade edebilirim ki Türkiye ile KKTC arasında ki görüş noktasında herhangi bir farklılık söz konusu değildir. Hükümet olarak yine her zamanki gibi Kıbrıs Türk tarafının içten ve yapıcı tavrına destek vermeye devam edeceğiz. Bizler bu konuya sadece Kıbrıs perspektifinden değil her konuda bakıyoruz zira Kıbrıs konusu sadece ada ile lokal kalan bir mesele değildir. Bu nedenle çözüm hedefine ulaşılması sadece adada ki taraflar için değil, bölgemizde ki tüm ülkeler için yeni perspektifler sunacak ve uluslararası barışa katkı sağlayacaktır. Kıbrıs meselesi yanlızca bugüne ait bir sorumluluk değildir, aynı zamanda gelecek nesillere karşı ortak borcumuzdur. Bu meseleyi çözümsüz bırakamayız, adada yaşayan veya orada bugüne kadar bu çileleri çeken tarafların geleceğini sıkıntı ve belirsizlik altında tutamayız. Kıbrıs artık bir uzlaşı içine girmeli, kabuklarını kırmalı ve özgürlük sahibi bir ülke olarak yerini almalıdır.

Biz bu konuda Yunanistan, İngiltere ile işbirliğine hazırız, Rum yönetimi de barış için adım atmalıdır. Hükümet olarak KKTC'nin üzerinde ki haksızlıkların kaldırılması için gayretlerimizi sürdürüyoruz. Ziyaretim sırasında muhattaplarımla KKTC ekonomisinin sağlıklı biçimde geliştirilmesi ve refah seviyesi için atılacak adımları ele alacağız. Kıbrıs Türk halkının huzuru için her türlü tedbiri almaya hazırız, şartlar ne olursa olsun Kıbrıs'lı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Bu olay sıradan bir olay değil, dolayısıyla güvenliğimizle alakalı 13 yavrumuzun şehit olduğu böyle bir olayın Genelkurmay tarafından incelenmesi yapılacağı gibi birde sivil iradenin bu şekilde bir inceleme yapması, araştırması en doğal bir yöntemdir. Toplumda ki halkımızın arasında ki soru işaretlerinin giderilmesi için böyle bir talimatı vermiş bulunuyoruz.

Kıbrıslı gazetecilerle biraraya geldiğinizde Rum Kesimi ile ilişkiler donabilir demiştiniz, orada ki temaslarınızda nasıl bir öngörüye sahip olacaksınız?

Bu bizim hükümet olarak kesin tavrımızdır ve biz tanımadığımız bir Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile onay verebiliriz. Bizi AB ne düşünür ilgilendirmez, AB Rum Yönetimi'ni kabul ederken bunu düşünseydi, bize karşı yanlış yaptılar, bize karşı Kıbrıs'ta bir referandum olması hususunu dile getirdiler. Bütün bunların hepsi AB Müttesebatına da terstir, Kıbrıs'ta müstakil bir devlet diye birşey yoktur. Kuzey'de Türk devleti var onlar sadece Güney'de var, kimse dünyayı aldatmasın hele hele bizi kimse aldatmaya kalkmasın. Dolayısıyla Güney Kıbrıs'a böyle bir başkanlık vermeleri halinde kendilerini tanımıyoruz. Bunu bilmeleri lazım, bunu zaten AB yetkililerinin de bildiklerini zannediyorum.

Terör saldırısından sonra kimse iyi niyet beklemesin dediniz, yöntem değişikliğiniz nedir?

Bazı şeyleri birbirine karıştırıyoruz oda şudur, bizim milli birlik ve kardeşlik projemiz ülkemizde ki 74 milyonadır. Bu sadece benim Kürt kardeşlerimi kapsayan hedefte değildir, bu kapsam çok geniştir. Bu milli veya milliyet içerisinde benim ülkem içerisinde tüm etnik unsurlar vardır, hepsini kapsayan bir projeden bahsediyoruz. Terörist kötü niyetlidir, kötü niyetli olanlar bizden iyi niyet beklemesin. Strateji bazında bundan sonra ilgili birimlerimiz adımlarını bundan sonra daha farklı atacaktır, bununla ilgili atılacak önemli adımlar vardır ve biliyorsunuz geçen dönemde hudut birlikleri adı altında bir adım attık, bu dönemde atacağımız bazı adımlar olacak. Bir defa bölgeye yönelik attığımız adımların tüm istihbari gelişmelere varıncaya kadar bunlar üzerinde ki çalışmalarımız çok daha farklı şekilde gelişecektir. Bu kısa süreli bir mücadele değildir, herkes kendine göre bazı şeyler söylüyor. Terörle mücadelenin sıfırlanması veya tamamen bitmesi kim söylüyorsa bu yalandır. Biz bunu minimize etmek için hertürlü mücadeleyi vereceğiz.

Yıl sonuna kadar Kıbrıs'ta bir çözüm olmaması halinde ilişkilerin donması gündemde AB ile ve Gazze'ye gideceğiniz iddiası var gidecekmisiniz?

Şuanda plan çalışıyor, bunlar vakti saati geldiğinde uygulanır. Mısır ziyaretimiz henüz tarihini kesinleştiremedik, Mısır ziyaretimden sonra Gazze'ye geçme arzumuz var ama henüz bu kesinleşmiş değil, eğer şartlar oluşursa bir Gazze ziyareti düşünüyorum. Dışişleri ile birlikte çalışma yaparak uygun olursa böyle bir ziyareti yapmayı arzuluyorum.

YAŞ çalışmalarında neler olacak ve kararlar nedir?

Medya maşallah şimdi bakıyorum kendini YAŞ yerine koymuş durumda. Tabi ki gelişen şartlara göre şüphesiz ki bu değişiklikler yapılabilir, yapılacaktır ama şuanda kim nereye atanacak ben bir YAŞ'ın başkanı olarak bunları bilmiyorum ama bakıyorum medya birşeyler söylüyor bunlara pek itham etmeyin, ben terör konusunda serzeniş yapıyoruz, biz halen medyadan beklediğimiz desteği bulamadık, özellikle bu Dolapdere'li mevkiinin orada ki manzaranın yayınlanmasını beklmezdik. Onların toplumda meydana getirdiği tepkiyi iyi belirlemek lazım, bu terör örgütüne hizmet ediyor, propagandası yapılıyor. Bizim sizlerle dayanışma içerisinde olmamız lazım, biz Roj Tv yada Fırat Haber Ajansı ile işbirliği içinde olamayız sizlerle bunu yapabiliriz. Sözlü ve yazılı medya sizsiniz, bu konuda da sizlerin gerekli desteği vermeniz gerekir' dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!