ERDOĞAN'DAN SEÇİM VAATLERİ ELEŞTİRİSİ

Seçimlerin yaklaşmasıyla şu sıralar da son derece uçuk vaatler ardı ardına sıralanmaya başladığını ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, askerlik süresinin kısalacağına ilişkin vaatlere işaret etti.

ERDOĞAN'DAN SEÇİM VAATLERİ ELEŞTİRİSİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) hazırladığı "Türkiye'nin 2023 İhracat Stratejisinin Uygulamaya Aktarılması ve Performans Yönetimi" projesinin tanıtım toplantısında konuşan Erdoğan, iktidarları döneminde, hiçbir zaman tutamayacakları sözler vermediklerini söyledi.

Kendilerinin bu tavrı sayesinde siyaset kurumu ile vatandaş arasındaki güvenin yeniden tesis edildiğini ifade eden Erdoğan, Türkiye'de siyasetin bir dönem sadece popülizm ve boş vaatlerle yapıldığı belirterek, seçim öncesi verilen "Boğaz Köprüsü'ne otobüs durağı, futbolda ofsaydın kaldırılması, her eve gazoz şebekesinin kurulması" gibi vaatlerin seçim tarihinde yerini aldığını söyledi.

Seçimlerin yaklaşmasıyla şu sıralar da son derece uçuk vaatler ardı ardına sıralanmaya başladığını ifade eden Erdoğan, "Siyasi tarihleri boyunca asker üzerinden, ordu üzerinden siyaset yapanlar, askeri müdahalelere alkış tutanlar, orduyu göreve çağıranlar, müdahale sonrasında nöbetçi hükümet olanlar demokrasinin gelişmesi ve vesayetin ortadan kalkmasıyla umutlarını yitirmişler ama bu sefer de askerlik süresi üzerinden yani yine ordu üzerinde siyaset yürütme yoluna tevessül etmişler. Böyle bir ciddi meselenin seçime çok az bir süre kala gençlerin umutlarını istismar edecek şekilde kamuoyunun gündemine taşınması asıl niyetin popülizm olduğunu ortaya koymaktadır" dedi.

Muhalefet partilerinin milleti "anlamaz" yerine koyarak uçuk vaatlerinin pirim toplayacağı zannına kapıldığını ifade eden Erdoğan, girişimci ve yatırımcıların geçmişte yaşadığı acı tecrübelerle bol keseden dağıtanlara asla tevessül etmemesi gerektiğini ifade etti.

Kendilerinin ihtiyaç sahibi dağıttığı yardımlara değinen Erdoğan şöyle konuştu:

"Bizim dağıttıklarımızla bunların verdiklerinin mukayesesi kabil değil. Biz valiliklerimiz, kaymakamlıklarımız vasıtasıyla fakir fukaraya kömür dağıttık. Biz bu kömürü dağıtırken özellikle kömür ocaklarımız durmuştu. Kömür madenlerinin olduğu bölgelerde tamamen kamyon şoförlerimiz çalışamaz hale gelmişti. Manisa'da kamyon şoförleri ağlıyordu. Şırnak, Cizre adeta kamyon mezarlığı haline dönmüştü. Biz bunu çalıştırmaya başlayınca hem kömür ocakları çalışmaya başladı, oradaki kamyonları devreye sokmak suretiyle kamyon şoförü ekmek sahibi olmaya başladı. Bir de çok çok ucuz maliyetle fakir fukaraya kömürü ulaştırdık. Yani biz mevcut imkanlarımıza değer kattık.

Muhalefet bu işin nasıl yapıldığının farkında bile değil. Aynı şekilde pirincinden tut makarnasına, yağına, şekerine varıncaya kadar* Bunları çok yüklü miktarda satın alan Sosyal Dayanışma Yardımlaşma çok çok ucuza satım almış. Dolayısıyla bunları da çok çok ucuza fakir fukaraya ulaştırmıştır. Şimdi diyor ki, 'Bunları vermeyeceğiz parayı vereceğiz'. Sen yüzde 100 arttırıyorsun bunun maliyetini, farkında değilsin. Senin vereceğin para satın alma gücü itibariyle yarı yarıya düşer bunun bile farkında değilsin. Biz bunu tam manasıyla farklı hale getirdik. Başbakan yardımcım açıklamalarını yaptı ve sizin ifade ettiğiniz rakamlar, 13 milyarın ifadesini kullanıyor, biz hesabını yaptık, 24 bir diğer hesapla 36 milyar gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Bunu bütçede nereye koyacaksın? Bütçede bunun yeri nasıl? Bunun hesabını yaptın mı? Böyle bir hesap olmadığı için de Kayseri'ye deniz vaadinde bulunanlar gibi bunlarda bu vaatleri yapıyorlar."

2023 hedeflerinin popülizmden tamamen uzak, ayakları yere basan hedefler olduğunu ifade eden Erdoğan, birkaç aylık değil 12 yıllık bir hedef belirlediklerini ifade etti.

Şu anda seçim beyannamelerinin 2023 hedeflerini esas alarak hazırladıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, "Çalışmalarımız devam ediyor ve çok daha fazla hedefi, inşallah geniş katılımlı bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklayacağız ki bu büyük ihtimalle aday listesi açıklandıktan hemen sonra biz seçim beyannamemizi açıklayacağız, 2023" dedi.

Bazı muhalefet partilerinin 2023 hedeflerine sahip çıkmasının kendilerini sevindirdiğini söyleyen Erdoğan, "Ancak iktidarları dönemlerinde Türkiye'ye çok ağır bedeller ödetenlerin, ekonominin tüm değerlerini alt üt edip Türkiye'yi bir gecede ciddi şekilde yoksullaştıranların bugün 2023 hedeflerine sahip çıkması tan bir tezattır. Biz o günleri herhalde unutmuyoruz. Yüzde 7 bin 500 faizlerin ödendiği günleri unutmuyoruz. Biz 2023 hedeflerinin patentiyle değil içeriğiyle ilgileniyoruz" dedi.

Erdoğan, TİM'in hazırladığı 2023 hedefleri arasında yer alan 500 milyar dolar ihracat hedefiyle ilgili projenin tüm kamu kuruluşları için yön gösterici bir strateji belgesi haline gelmesini istediklerini belirtti.

Türkiye'nin dünya ticaretinden aldığı payı arttırmak için aşamalı bir plan ortaya koymak gerektiğini ifade eden Erdoğan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yaşanan olayların karamsarlığa neden olmaması gerektiğini, zira Irak'ta yaşanan olayların da olumsuz görülmesine rağmen şimdi olumlu neticelerinin görüldüğünü söyledi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!