Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Erdoğan'dan bağımlılık ile mücadele genelgesi

Uyuşturucu, alkol, tütün gibi madde bağımlılıkları ile kumar, teknoloji bağımlılığı gibi davranışsal bağımlılıklarla mücadele çalışmalarının kararlılıkla sürdürülmesi amacıyla "Bağımlılık ile Mücadele Yüksek Kurulu" Cumhurbaşkanı Yardımcısının başkanlığında yeniden oluşturuldu.

Erdoğan'dan bağımlılık ile mücadele genelgesi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de  yayımlanan genelgeyle, uyuşturucu, alkol, tütün gibi madde bağımlılıkları ile  kumar, teknoloji bağımlılığı gibi davranışsal bağımlılıklarla mücadele  çalışmalarının kararlılıkla sürdürülmesi, bakanlıklar ve kamu kurum ve  kuruluşları arasında koordinasyonun sağlanması amacıyla, Bağımlılık ile Mücadele  Yüksek Kurulunun Cumhurbaşkanı Yardımcısı başkanlığında Adalet, Aile, Çalışma ve  Sosyal Hizmetler, Çevre ve Şehircilik, Gençlik ve Spor, Hazine ve Maliye,  İçişleri, Milli Eğitim, Sağlık, Tarım ve Orman, Ticaret, Ulaştırma ve Altyapı  Bakanları ile Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekilinin  katılımıyla yeniden oluşturulduğu belirtildi.

Bağımlılık ile Mücadele Yüksek Kuruluna, Cumhurbaşkanı Yardımcısının  katılamadığı hallerde Sağlık Bakanı başkanlık edecek.

Yüksek Kurulun oluşturacağı strateji ve eylem planları çerçevesinde  görev icra etmek üzere Sağlık Bakanının teklifi üzerine Sağlık Bakanlığı Bakan  Yardımcısı başkanlığında kurul ve vali başkanlığında il koordinasyon kurulları  oluşturulabilecek. Ayrıca Yüksek Kurul tarafından ihtiyaç halinde çalışma  grupları oluşturulabilecek.

Yüksek Kurul, kurul ve çalışma gruplarının sekretarya hizmetleri ile  alınan kararların takibi Sağlık Bakanlığınca yürütülecek. Sağlık Bakanlığınca 6  aylık periyotlarla ilerleme raporları hazırlanarak Yüksek Kurulun  değerlendirmesine sunulacak.

Yapılan değerlendirmeler, yürütülen faaliyetler ve elde edilen  sonuçlar Yüksek Kurul Başkanınca yıllık faaliyet raporu olarak kamuoyu ile  paylaşılacak. Kurullar tarafından bağımlılık ile mücadele alanında yürütülecek  çalışmalarda ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylık ilgili kamu  kurum ve kuruluşlarınca sağlanacak, alınan kararların uygulanmasında üstlenilen  görev ve sorumluluklar özenle yerine getirilecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!