Erdoğan: Bazı yanlışları aptallar değil alçaklar yapar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Norveç'te düzenlenen NATO tatbikatındaki hedef skandalıyla ilgili sert mesajlar vererek, "Bazı yanlışlar vardır ki onları aptallar değil ancak alçaklar yapar. Bu da işte böyle bir hadisedir. Bu terbiyesizliği NATO içinde bir süredir varlığını müşahede ettiğimiz çarpık bir bakış açısının dışa vurumu olarak anlıyorum" dedi. Geç saatlerde ise Cumhurbaşkanlığı kaynakları, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak skandaldan dolayı özür dilediğini paylaştılar.

Erdoğan: Bazı yanlışları aptallar değil alçaklar yapar

Partisinin il kongrelerinin startını baba ocağı Rize'den veren Erdoğan, özetle şunları söyledi:

GÜVENİLİRLİĞİ SORGULANIR

"Türkiye güçlendikçe ülkemize ve dolayısıyla bizlere yönelik hücumların şiddeti de artıyor. İşte Norveç'teki NATO tatbikatında sergilenen terbiyesizliği sizler de takip ettiniz. Bazı yanlışlar vardır ki onları aptallar değil ancak alçaklar yapar. Bu da işte böyle bir hadisedir. Şahsımı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü hedef alan bu terbiyesizliği NATO içinde bir süredir varlığını müşahede ettiğimiz çarpık bir bakış açısının dışavurumu olarak anlıyorum. 

Suriye'den ülkemize tehditlerin zirveye çıktığı bir dönemde, füze savunma sistemlerini geri çekerek Türkiye'ye yönelik bir saldırı durumunda harekete geçilmeyebileceği intibaını veren NATO'nun güvenilirliği tüm üye ülkeler nezdinde sorgulanır hale gelmiştir. Güvenliğimizi sağlamak için Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri almaya kalktığımızda ittifakın önde gelen kimi ülkelerince ortaya konan tepki de bu çarpıklığı teyit eder mahiyettedir. 

Bu iş öyle tatbikatlarda terbiyesizlik yapılarak, sahte sosyal medya hesapları üzerinden provokasyonlara girişilerek sonra da kuru bir özürle geçiştirilerek üzeri örtülebilecek bir konu değildir. Türkiye'nin kendi güvenliğini sağlama konusundaki ihtiyacı yaşanan her hadiseyle bir kez daha ortaya çıkmaktadır. NATO'ya da diğer müttefiklerimize de açıkça ifade ediyorum. S-400'leri zaten aldık, iş bitti. Türkiye, çok uzak olmayan bir gelecekte kendi hava savunma sistemlerini kuracak ve bunları da dostlarıyla paylaşacaktır. Şimdi çok büyük, ağır tonajlı olanların çalışması yapılıyor. Bunlar bittiği zaman zaten şok olacaklar. Kimsenin bizi elindeki teknoloji gücüyle tehdit etmesine boyun eğecek değiliz. 

TERÖR FABRİKASI KURULDU

Türkiye'yi uluslararası alanda köşeye sıkıştırmaya çalışanlar, yanıbaşımızdaki Suriye ve Irak'ta 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki en kanlı, en vahşi, en sinsi, en alçak senaryoyu uyguluyorlar. Bölgede adeta bir terör fabrikası kuruldu. Bu fabrikada görev yapan terör mühendisleri ellerinin altındaki geniş rezervden adı kimi zaman El Kaide-DEAŞ, kimi zaman PKK-PYD, kimi zaman FETÖ olan, kimi zaman da başka isimler taşıyan örgütler imal ediyorlar. İşte SDG olayında olduğu gibi. PYD-YPG, kalktılar dediler ki, bu anlaşıldı, ismini değiştirelim dediler. Diyen kim, Amerika. Ne yaptılar ismini, SDG, Suriye Demokratik Güçleri. Sevsinler sizi. Atalarımın 'İt iti ısırmaz' dediği gibi bu terör örgütleri de zahirde birbirleriyle çatışıyor gözükseler de gayet uyumlu şekilde kendilerine verilen görevleri ifa ediyorlar.

NASIL DOSTUMUZ OLUR

PYD denilen bölücü terör örgütü daha düne kadar DEAŞ ile çatışıyor denilerek silaha, paraya, siyasi desteğe boğuluyordu. Rakka'da bu iki örgüt iş üstünde yakalanıp çarpık ilişkisi ifşa olunca fabrikatörler durumu saygıyla karşıladıkları ifade ettiler. Ayıptır ya. Bu nasıl ittifaktır? Müttefikinize böyle bir çalımı nasıl atmaya kalkarsınız? İnkara, yalana, çarpıtmaya dayalı açıklamalarıyla ülkemizi ikna ettiklerini sananlara diyoruz ki 'Her şeyin farkındayız.' Bankacılardan işadamlarına, silah satışlarından enerji yatırımlarına, televizyon dizilerinden düşünce kuruluşu raporlarına kadar ülkemizin çıkarlarına yönelik her türlü saldırıyı hukuk kılıfı altında meşrulaştıran bir devlet nasıl bizim dostumuz olur ki?"

KÖPRÜLERİ YIKTIK GEMİLERİ YAKTIK

"Bundan sonraki süreçte İdlib'te adımları atıyoruz, Afrin'de aynı adımları atacağız. Kim ki bize en ufak tacizde bulunur, tehditte bulunur, bunun hesabını sorarız. Biz 911 kilometre sınırımız olan bir ülkeden bu tehdidi alacak sessiz kalacağız. 12 bin kilometreden buraya birileri gelip müdahale edebilecek, bu nasıl iş? 911 kilometre Suriye, 350 kilometre Irak, biz buralarda bize yapılan tacizler, tehditler karşısında eğer sessiz kalırsak benim milletim ne der? 'Sen 650 bin kişilik bu orduyu niye besliyorsun' demez mi? Ülkesine ve kendine güveni olmayan birileri, bu meydan okumamıza karşı çıkacaklar, bin bir dereden su getirerek yeniden teslimiyet politikasına dönüşü savunacaklardır. Biz milletimizle birlikte çıktığımız bu yolda teslimiyet politikalarını bir daha geri dönmemek üzere gömdük, köprüleri yıktık, gemileri yaktık. Bedeli ne olursa olsun hedeflerimize doğru yürümekten vazgeçemeyeceğiz. İdlib operasyonunu da tamamlayacağız. Afrin'i de kurtaracağız. Diğer bölgeleri de terör örgütlerinden temizleyeceğiz. Irak'ta Kandil başta olmak üzere ülkemize yönelik terör eylemlerinde kullanılan ne kadar bataklık varsa hepsini kurutacağız. Eğer meseleyi böylesine geniş bir çerçevede ele almazsak bizi bu vatan topraklarında asla rahat bırakmayacaklar."

NATO GENEL SEKRETERİ ERDOĞAN'I ARAYIP ÖZÜR DİLEDİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak Norveç'teki skandal olaya dair özür diledi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre telefon görüşmesi dün akşam gerçekleşti. Stoltenberg, komuta kademesi tarafından soruşturmanın başlatıldığına ve sözleşmeli Norveçli teknisyenin işine derhal son verildiğine dikkati çekti. Stoltenberg, Türkiye'nin NATO için önemli bir müttefik olduğunu vurguladı. Stoltenberg, yaşanan skandalın NATO ve Türkiye arasındaki ilişkileri olumsuz etkilememesini ümit ettiğini de belirtti.

İŞTE TATBİKATTAKİ SKANDALIN BELGELERİ

NATO'nun Norveç'te düzenlediği komuta kontrol amaçlı Trident Javelin adlı tatbikatta Atatürk'ün fotoğrafının, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da isminin 'düşman taraf' olarak gösterildiği ortaya çıkmıştı. Bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen tatbikatta Atatürk'ün fotoğrafı internetten alınarak 'düşman kampta' yer alan isimler arasına yerleştirildi. Norveç Silahlı Kuvvetlerine bağlı bir sivil personel de simülasyon çerçevesinde kullanılan sanal bir sohbet mecrasında 'Recep Tayyip Erdoğan' adlı sahte hesap açtı. Simülasyonda Erdoğan'ın 'düşman ülke liderleriyle' yakın ilişki içinde olduğu ve işbirliği yaptığı yönünde ifadeler kullanıldı. İki olay da Türk subayların dikkati sayesinde ortaya çıktı. Türkiye, bu skandalın ardından tatbikattaki 41 askerini geri çekti. NATO'dan en üst düzeyde resmi özür geldi. Tatbikatta kullanıldığı belirtilen görseller dün bazı basın yayın organlarında paylaşıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!