Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Er meydanı tiyatrodur! (ÖZEL HABER)

Türk tiyatro ve sinemasının önemli isimlerinden Hakan Altıner, Bursa seyircisinin her zaman ayrıcalıklı olduğunu vurgularken, yeni yazarlar için er meydanının tiyatro olduğunu dile getirdi.

Er meydanı tiyatrodur! (ÖZEL HABER)

M.ALİ EKMEKÇİ/BURSADA BUGÜN

Aşkımız Aksaray'ın En Büyük Yangını adlı oyunla Bursalı sanatseverleri selamlayan Kedi Sahne Sanatları & Epizot Görsel Sanatlar ekibi Magazin Outlet'te yer alan Nilüfer Sahnesi'nde ayakta alkışlandı.

BURSA SEYİRCİSİNE ÖVGÜ

Oyunun yönetmenliği üstlenen Türk tiyatro ve sinemasının önemli isimlerinden Hakan Altıner, eski İstanbul'u anlatan bir oyunu tarihi kimliği olan Bursa'da oynamaktan dolayı duydukları memnuniyeti belirtti. Tiyatro oyuncusu olarak da Bursa seyircisini daima ayırdıklarının altını çizen Altıner,  "Her getirdiğimiz oyuna hak ettiği ilginin ötesinde bir ilgi gösteriyorlar" ifadelerini kullandı.
TİYATRO KÜLLERİNDEN DOĞAR

Tiyatro seyircisinin tiyatro ve oyunculara sahip çıktığını hatırlatan başarılı yönetmen, "Özellikle son 4 senede yenilendi, yinelendi ve yukarılara tırmandı. Pıtrak gibi açılan alternatif tiyatrolar. İstanbul'da bambaşka bir seyirci oluşturdular. 3 bin 500 yıllık bir sanatın küllerinden doğan bir duruşu vardır. Tam öldü, bitti ve gömelim derken yeniden popüler hale geliyor" açıklamasında bulundu.YENİ METİNLER BEKLİYORUZ

Yeni metinlerin gündeme gelmesinde ekonomik koşulların önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Hakan Altıner, "En büyük isteğimiz yeni tiyatro metinlerinin hayata geçmesi. Ancak genç kuşaktaki yazarlarımız, tiyatro oyunu yazmaktansa televizyon dizisi senaryosu yazmayı tercih ediyor. Eleştirmiyor ve hak veriyorum. Tiyatro asıl er meydanıdır. Bu oyuncular kadar yazarlar için de geçerlidir. Oyun yazarı olmaları için bizim sahnede onları oynuyor olmamız lazım. Eski oyunları oynamamızın sebebi de yeni kalemleri teşvik etmektir" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!