Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Engelli sınavına 'engel'

ÖSYM tarafından ilk kez 81 ilde gerçekleştirilen Özürlü Memur Seçme Sınavı'nda (ÖMSS), engelliler fiziki şartların yetersizliğinden dolayı zor anlar yaşadı.

Engelli sınavına 'engel'

Koyluk değnekleriyle yürüyen vatandaşlar merdivenlerden tutunarak güçlüklü sınav salonlarına ulaştı. ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek 2012-ÖMSS, 81 il merkezinde, toplam 968 binada, 12 bin 128 salonda, 41 bin 756 görevli ve 60 bin 375 adayın katılımıyla bugün sabah saat 10:00'da başladı. Sınav esnasında okulların fiziki şartlarından dolayı engelli vatandaşlar bir hayli zorlandı. Çocuğu okulun girişinde engelli merdiveni olmadığı görüldü. Bacaklarından engelli olan vatandaşlara okulların zemin katları yerine 1. ve diğer katlardaki salonlarda sınava girmesi zor anlar yaşamasına neden oldu.

Okullarda engelli asansörü olmadığı için vatandaşlar merdivenlerden yanlarındaki korkuluklardan tutarak güçlükle ilerledi.

1994 yılında bir otomobilin çarpması sonucu sağ ayağını kaybederek engelli olan Hamdin Algan (25) okulların halinin ortada olduğunu belirterek, "İşte ben İmam Hatip Lisesi'nde sınava giriyorum. Görüyorsunuz basamaklar var ama engelli için bir rampa yok. Ben buradan kotluk değneklerimle çıkarım ama tekerlekli sandalyeli olan bir engelli burada nasıl çıkacak. Bunların düşünülmesi gerekiyordu. Okulların hiçbirinde de asansör yok. Ama sınavın yapılması yinede umut verici. Bu sınavların sürekli yapılması gerekiyor" dedi.

İşitme engellilerin sınava girdiği okullarda ise veliler engellileri yönlendirecek işaret dilinden anlayacak görevlilerin olmadığını ileri sürdü. Oğlunu sınava getiren Emin Oral (55) ise "Çocuklar sınava girecek onların sorunlarını anlayabilecek bir görevli yok. Bu nasıl engelli sınavı. Çocuk sınav esnasında tuvalete gitmek isterse ne olacak. İşaret dilinden anlayan bir görevli verilmesi gerekirdi. Şimdi mesela çocuğu çocuk okul bahçesinde bekliyor. Kimse sınava girileceğini bilmiyor. Çünkü ne görevli polis memurları ne de başka birisi bu çocukların dilinden anlamıyor. Biz yardımcı oluyoruz" diye konuştu.

Engelliler sınava alınırken üniversite ve KPSS'de olduğu gibi yoğun güvenlik önlemleri alındı. Adayların içeri hiçbir şey sokmasına izi verilmedi. Bundan haberdar olmayan engelliler yanlarında getirdikleri eşyaları bırakmak için emanetçi oluşturdu. Okulun girişinde onlarca eşya bir kadın tarafından alındı.

Sınavın başlamasıyla birlikte okulun bahçesinde adayların yakınları da heyecanla bekleyişe başladı. Bazıları bulamaca çözerek çocuğunu beklerken bazıları Kur'an-ı Kerim okuyarak beklemeye devam etti.

SAMSUN

Samsun'da Özürlü Memur Seçme Sınavı'na (ÖMMS) giren vatandaşlar, sınav süresinin 1 saat olmasına tepki gösterdiler. Özellikle ortopedik özürlüler sınavların yapılacağı okulların merdivenlerinde güç anlar yaşadılar.

Türkiye'de ilk defa yapılan Özürlü Memur Seçme Sınavı'na Samsun'da 5 grup halinde 14 yerde 900 kişi sınava girdiği öğrenildi. Samsun'da 23 Nisan İlköğretim Okulu'nda sınava giren özürlüler, soruların zor, zamanın ise yetersiz olduğunu söyleyerek tepki gösterdiler. Polis sınava girenleri didik didik aradı ve yanlarında getirdikleri, kalem, çakmak, silgi, sigara paketi, saat, gözlük gibi eşyalarla sınava sokmadı. Bodrum'dan 16 saat yolculuk yaptıktan sonra sınav için Samsun'a gelen Murat Ukan (23) ise, sınav giriş kağıdını sistemden kaynaklanan hatadan dolayı bilgisayardan çıktı alamadığını belirterek, sınava alınmayınca tepki gösterdi. Bazı engelliler ise daha önce de çok sayıda sınavlara girdiklerini ve bir türlü bir işe yerleştirilemediklerini söylediler.

Eşi sınava giren Mustafa İpekçi (42) ise engellilere sınava girerken bile engeli yetkililerin çıkardığını söyledi. Sınava giren 40 yaşlarındaki bir bayan ise enboli hastalığı bulunduğu için sınav yerinden sağlık görevlileri gözetiminde bir başka sınava alınarak burada tek başına sınava girdi. Ambulans ise her hangi bir olumsuzluğa rağmen okulun önünde hazır bekletildi. Vezirköprü ilçesinden Samsun'a gelerek Kazım Orbay İlköğretim Okulu'nda sınava giren genç bir kız ise kimliğini misafir kaldığı evde unutunca yardımına polis yetişti. Polis, kimliği genç kızın misafir olduğu evden alarak kendisini sınav yerine yetiştirdi.

TOKAT

Tokat'ta Özürlü Memur Seçme Sınavı'na (ÖMSS) ortopedik engelli vatandaşlar merdivenler nedeniyle zor anlar yaşadı.

Türkiye'de özürlüler için ilk kez düzenlenen ÖMSS Tokat'ta 16 okulda yapıldı. 679 adayın katıldığı sınavlar öncesinde tekerlekli sandalye ile sınava girecekler evlerinden alınarak sınav merkezlerine götürüldü. Engelli gruplarına göre adaylar okullara yönlendirildi.

Mehmet Akif Ersoy Lisesi'nde sınava giren ortopedik engelli Gültekin Tarım 3. katta sınava girecek olması nedeniyle zor anlar yaşadı. Abisi Hamdi Tarım, sınav giriş kağıdında koltuk değneği ortopedik özürlü yazmasına rağmen kardeşinin 3. katta sınava girmesine anlam veremediğini söyledi. Tekerlekli sandalye ile 3. kata çıkmak durumunda kalan başka bir aday ise görevlilerin yardımı ile salona çıkarıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!