Engelli öğrencilerin karne sevinci

SAMSUN'un İlkadım İlçesi'nde faaliyet gösteren 50'nci Yıl Ortaokulu bünyesindeki özel eğitim sınıfları öğrencileri, karnelerine kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Engelli öğrencilerin karne sevinci

 

Fevzi Çakmak Mahallesi'ndeki 50'nci Yıl Ortaokulu'nun bünyesinde yer alan özel eğitim sınıflarındaki öğrenciler, karnelerini aldı. Özel eğitim hakkında bilgi veren İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu, "50'nci Yıl Ortaokulu'muza bağlı özel eğitim sınıflarımızda 18 öğrenci eğitim görmekte. Çeşitli nedenlerle eğitim alması rehberlik araştırma merkezi tarafından uygun görülen, gerek kaynaştırma, gerek destek eğitimi, gerekse de özel eğitim öğretim olmak üzere ilçemizde çeşitli okullarımız var. Ayrıca 6 okulumuzun içinde yine görme engelliler sınıfımız, işitme engelliler ilkokulumuz, işitme engelliler meslek lisemiz, özel alt sınıflarımız ve bilim sanat merkezimiz bulunuyor" dedi.

'EĞİTİMDE FEDA EDİLECEK FERT YOK'

Numaoğlu, özel eğitim alanının son yıllarda gelişmekte olduğunu ifade etti. Davut Numanoğlu, "Bu konuda velilerimizin yoğun talepleri bulunuyor. Özellikle sağlık nedenleri ile eğitimlerini normal okullarda alamayan öğrencilerimiz için rehberlik araştırma merkezindeki testlerle rapor düzenleniyor. Bu raporlar sonrasında bu tarz öğrencilerimizin eğitim alabilecekleri kurumlar belirleniyor. Eğitimde feda edilecek fert yoktur. Öğrencilerimiz için mutlaka uygun okul ve sınıflarımız var. Buna yönelik engelli diye adlandırdığımız öğrencilerimiz için fiziki ortamların iyileştirilmesi suretiyle okullardaki alt yapılar hazırlanmakta ve öğrencilerimize uygun eğitim ortamları sunulmaktadır. İlçemizde 2012- 2013 eğitim yılı içerisinde bin 129 öğrencimiz özel eğitim almaktadır" diye konuştu.

'GİDECEĞİM İÇİN ÇOK ÜZGÜNÜM'

Bedensel engelli olan 8'inci sınıf öğrencisi olan Sunay Şahinkaya ise "Öncelikle aileme, öğretmenlerimize ve ilçe milli eğitim müdürümüze teşekkürlerimizi sunuyorum. Burada olmaktan çok mutluyum. Bu yıl benim son senem. Okuldan ayrılacağım için de çok üzgünüm. Karne aldığımız için de mutluyum. Notlarım bana göre iyi. Bazı sorunlarımız var ama bunlar da inşallah düzelecek" dedi.

Daha sonra Davut Numanoğlu ve öğretmenler öğrencilerin karnelerini dağıttı. Karnelerini almanın mutluluğunu yaşayan öğrenciler ise sevinçlerini aileleriyle paylaştı.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!