Endonezyalılar'dan Avustralya Büyükelçiliği protestosu

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bulunan Avustralya Büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler, elçiliğin kapatılmasını ve burada çalışan tüm diplomatların da ülkeden kovulmasının istedi. Büyükelçilik önünde dün ve bugün toplanan çok sayıda protestocu, elçilik binasına domates ve portakal attı.

Endonezyalılar'dan Avustralya Büyükelçiliği protestosu


 

Protestoların sebebi ise geçtiğimiz ay ortaya çıkan dinleme krizi. Avustralya istihbaratının Amerikan istihbaratı ile ortak çalışarak Endonezya Devlet Başkanı Susilo BambangYudhoyono ve eşi Kristiani Herawati ile birlikte 8 bakan ve diğer bazı Endonezyalı yetkililerin telefonlarını dinlediği iddia ediliyor.

Bu iddialar daha önce dostane açıklamalarla geçiştirilmişti. Aradan bir aydan fazla süre geçmesine rağmen Avustralya'dan herhangi resmi bir özrün gelmemesi bu ülkeye karşı büyük bir öfke oluşturdu.

Geçtiğimiz perşembe günü bir açıklama yapan Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono ise Avustralya ile ilişkilerin geniş ölçüde dondurulmasının kararlaştırıldığını ilan etmişti.

Avustralya Başbakanı Tony Abbott ise yaşanan dinleme krizi dolayısı ile sadece üzüntü duyduklarını ve iddiaları araştıracaklarını, ama özür dilenmesinin söz konusu olmadığını ifade etmişti.

ENDONEZYA DIŞİŞLERİ BAKANINA ÇİRKİN YAKIŞTIRMA

Endonezyalıları sinirlendiren bir diğer olay ise Avustralya'dan özür bekleyen Dışişleri Bakanı Marty Natalegawa'ya Avustralyalı politikacıdan çirkin yakıştırma yapılmasıydı. Avustralya'da Liberal Parti mensubu Mark Textor, Natalegawa'yı "1970'li yıllardaki porno yıldızlarına" benzeterek alay etmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!