Endonezya'da ilk sonuçlara göre Widodo önde

İki adayın yarıştığı başkanlık seçimlerinde, resmi olmayan sonuçlar mevcut başkan Widodo'nun ipi göğüslemeye yakın olduğunu gösteriyor.

Endonezya'da ilk sonuçlara göre Widodo önde

Endonezya'da devlet başkanlığı seçiminde, Endonezya  Demokratik Mücadele Partisi (PDI-P) üyesi mevcut Devlet Başkanı Joko Widodo,  resmi olmayan sonuçlara göre yarışı önde götürüyor. 

Kompas TV kanalının, Polltracking anket şirketine dayandırarak  yayımladığı resmi olmayan sonuçlara göre, sandıkların yüzde 53,25'i açılırken,  PDI-P üyesi mevcut Devlet Başkanı Joko Widodo oyların yüzde 56,36'sını aldı.

Widodo'nun rakibi ana muhalefet Büyük Endonezya Hareketi Partisi  (Gerindra) Genel Başkanı Prabowo Subianto'nun oy oranının yüzde 43,64 olduğu  belirtildi.

Charta Politika araştırma şirketinin yayımladığı verilere göre de  sandıkların yüzde 56,88'nin açıldığı, Widodo'nun oyların yüzde 54,88'ini,  Subianto'nun ise yüzde 45,12'sini aldığı kaydedildi.

Bu arada, birçok araştırma şirketinin şu ana kadarki verilerinde de  seçime katılan 16 parti arasında da Widodo'nun partisi PDI-P'nin en yüksek oy  yüzdesine sahip olduğu görülüyor.

İlk kez devlet başkanlığı ve milletvekili seçiminin aynı gün yapıldığı  ülkede, merkez parlamento, eyalet, il ve ilçeleri kapsayan yerel yönetimlerin  bölgesel meclislerindeki 20 bin 528 sandalye için 245 binden fazla aday  yarışıyor.

Widodo ve Subianto'nun daha önce de rakip olduğu 2014  başkanlık seçiminde, Widodo oylarını yüzde 53'ünü alarak devlet başkanı olmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!