En garanti meslekler hangileri?

Türkiye'de en garantili meslekler polislik ve askerlik. Bu meslekleri, doktorluk, avukatlık, veterinerlik ve öğretmenlik takip ediyor. İşsizliğin en fazla olduğu meslekler ise gazetecilik, sanat ve ulaştırma.

En garanti meslekler hangileri?

 

Türkiye'de işsiz kalma sıkıntısı olmayan mesleklerin başında polislik ve askerlik geliyor. Asker ve polisler arasında işsizlik oranı yüzde 1'le sınırlı. Diğer şanslı meslekler ise doktorluk, avukatlık ve veterinerlik olarak sıralanıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) işgücü kapsamında yeralan 4 milyon 996 bin üniversite mezununun iş durumunu ölçtüğü araştırmaya göre, bu mezunlardan 503 bini işsiz. İşsiz mezunların oranı yüzde 10.1'e ulaşmış durumda.

Üniversite mezunları arasında işsizliğin en düşük olduğu alan güvenlik hizmetleri. İşgücü içerisinde güvenlik hizmetlerinde yükseköğrenim mezunu 126 bin kişi bulunuyor. Bu kişilerin sadece 1000 tanesi işsiz durumda. Güvenlik hizmetlerinde işsizlik oranı yüzde 1. İşsizlik oranının güvenlik hizmetlerinde düşük olmasındaki en büyük etken polislik ve askerlikle ilgili yükseköğrenim kurumlarının bu kapsamda olmasında yatıyor.

 

Her zaman geçerli meslekler

Sağlık, işsizliğin çok düşük olduğu bir diğer alan. İşgücünde bu alandan 346 bin kişi bulunuyor. Sağlıkla ilgili üniversitelerden mezun 7 bin kişi iş bekliyor. Sağlık eğitimi alanlarda işsizlik oranı yüzde 2.1'de kalıyor.

Hukuk eğitimi görenler de şanslı grupta yer alıyor. İşgücü içerisinde hukuk eğitimi almış 113 bin kişi yer alıyor. Bunlar arasında 4 bin kişi işsizlik sorunu yaşıyor. İşsizlik sorunu yaşayanların oranı yüzde 3.4'te kalıyor.

İşsizlik konusunda şanslı bir diğer alan veterinerlik. İşgücündeki 54 bin veterinerlik mezunu arasında 2 bin işsiz yer alıyor. Bu alandaki işsizlik yüzde 4.3 düzeyinde bulunuyor.

 

Gazetecilik ve sanat karın doyurmuyor

 

İşsizlik sorunun en fazla yaşandığı alan gazetecilik ve enformasyon. 'İletişim çağı' nitelendirmelerine rağmen bu alandaki yükseköğrenim kurumlarından mezun olanların 5'te 1'inden fazlası işsiz durumda. Gazetecilik ve enformasyon alanında 16 bin kişilik işgücüne karşılık 3 bin işsiz var. Bu alan, yüzde 22.1'lik işsizlik oranıyla yükseköğrenimde mezun olunan alanlar arasında en yüksek işsizlik oranında ilk sırada geliyor.

İşsizliğin yüksek olduğu bir diğer alan ise sanat. İşgücü içerisinde yükseköğrenimini sanatla ilgili alanlarda yapan 143 bin kişi bulunuyor. Bunların 30 bini ise iş arıyor. Sanatla ilgili alanların mezunları arasında işsizlik oranı ise yüzde 21 seviyesinde bulunuyor.

Ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma ile imalat ve işletme alanları da işsizlik oranın yüzde 17 ile işsizliğin yüksek olduğu diğer alanlar. Ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma alanında işgücü içerisinde 22 bin kişi bulunurken, bunların 4 bini işsiz durumda. İmalat ve işletmeyle ilgili alanlardan işgücünde 92 bin kişi bulunurken bunların 16 bini iş bekliyor.

 

 

 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!