Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

En çok harcama kira ve konuta

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), 2008-2009-2010 yılı Hanehalkı Tüketim Harcamaları Bölgesel Sonuçlarına göre Türkiye'de hanehalkı tüketim harcamalarının yüzde 23,9'u İstanbul'da gerçekleşti.

En çok harcama kira ve konuta

Bu sonuçlara göre toplam tüketim harcamasının yüzde 23,9'u İstanbul'da oturan hanehalkları tarafından yapılırken, Ege Bölgesi yüzde 14,4'lük oranla ikinci sırada yer aldı. Ege Bölgesi'ni yüzde 11,7 oranı ile Akdeniz Bölgesi izledi. Harcamaların sadece yüzde 2'si Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'ne ait oldu. Gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına en fazla payı yüzde 30,3 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi ayırıyor. 2008-2009-2010 birleşik verilerine göre İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması Düzey-1 bazında bölge içindeki harcama gruplarının dağılımına bakıldığında, Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'nde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 30,3 oranıyla gıda ve alkolsüz içecekler harcaması alırken, aynı bölgede harcamalardaki en düşük payı yüzde 1,2 ile eğitim hizmetleri oluşturdu.

İstanbul Bölgesi'nde ise harcama grupları içerisinde en yüksek payı yüzde 33,4 ile konut ve kira harcamaları alırken, gıda ve alkolsüz içecekler grubu yüzde 17,9 oranıyla ikinci sırada yer aldı. Orta Anadolu Bölgesi ulaştırma harcamalarına en yüksek payı ayırırken, Ortadoğu Anadolu Bölgesi en düşük payı ayırdı. Güney Doğu Anadolu Bölgesi eğlence ve kültür ile lokanta ve otel harcamalarına, Kuzeydoğu Anadolu bölgesi haberleşmeye, Batı Marmara ise eğitim hizmetlerine en düşük payı ayıran bölgeler oldu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!