En çok atık pil İstanbul'da toplandı

Çevre ve şehircilik Bakanlığı kontrolünde 2013 yılı Ekim ayı verilerine göre son 10 ayda yaklaşık 399 ton atık pil toplandığı belirtildi. Atık pillerin Türkiye genelinde 2 adet ayrıştırma tesisinde ayrıştırıldığı, geri kazanımı mümkün olmayan atık pillerin ise düzenli depolama sahalarındaki nihai depolama alanlarında bertaraf edilidiği kaydedildi.

En çok atık pil İstanbul'da toplandı

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Ecel, atık pillerin mutlaka toplanması gerektiğini belirtti. Ecel, "Atık pillerin çöpe, toprağa, denize, akarsulara ve kanalizasyonlara atılması veya yakılmaları durumunda içerdikleri ağır metaller çevrenin kirlenmesine yol açabiliyor. Pil ya da bataryaların yakılarak bertaraf edilmeleri sonucunda kurşun, cıva ve kadmiyumun daha da zehirli olan oksitleri gaz halinde soluduğumuz havaya karışıyor" dedi.

İSTANBUL İLK SIRADA

Atık piller en çok 124 ton ile İstanbul da toplandı. İstanbul'da en çok atık pil toplayan ilçeler Bağcılar-Üsküdar-Ümraniye-Kadıköy- Şişli olurken, en az atık pil ise Adalar ve Şile İlçelerinde toplandı. Rastgele atılan pillerin metal olan dış kabının zamanla delinerek bünyelerindeki metallerin ve kimyasalların toprağa ve suya karışabileceğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ahmet Ayyıldız, "İstanbul'da site, tekno market, okul, cami, hastane, otel, muhtarlık gibi kamu kurum ve kuruluşlarda atık pil toplama kutularıyla atık pilleri topluyoruz. İstanbul'da en çok atık pil Bağcılar, Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy ve Şişli de toplandı" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!