Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Emzirmek kanser riskini azaltıyor

Kadının çocuğunu altı ay emzirmesinin kanserden ölme riskini azalttığı belirtildi. Ayrıca emziren kadınların kalp krizinden ölme riski yüzde 17 daha az oluyor.

Emzirmek kanser riskini azaltıyor

 

Emzirmek bebeğe yarar getirdiği kadar anneye de faydalı. Yapılan bir araştırmaya altı ay emziren bir kadının kanserden ölme riskini yüzde 10 azalttığı ortaya çıktı. Ayrıca felç ve kalp krizinden ölme riskini de yüzde 17 kesiyor.

Uzmanlar dokuz Avrupa ülkesinde 12 yıl boyunca 380 bin kişi üzerinden araştırma yaptı. Araştırmada Dünya Kanser Araştırmaları Fonu/Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü Merkezi'nin (WCRF/AICR) önerilerini takip edenlerin birçok hastalık nedeniyle ölme riskinin yüzde 34 daha azaldığı ortaya çıktı.

Öneriler arasında sağlıklı kilo, fiziksel olarak aktif olmak, kilo aldıracak yiyecek ve içecekleri kesmek, daha fazla bitkisel yiyeceklerle beslenmek, et ve alkollü içeceklerin tüketimini azaltmak ve -annelerin doğumu durumunda- en az altı ay emzirmesi.

Araştırmaya öncülük eden Londra Imperial Collage'dan Dr. Teresa Norat "Avrupa'da yapılan bu geniş çaplı araştırmada WCRF/AICR'ın önerilerini dinlemekle kanser, dolaşım ve solunum hastalıklarından ölüm riskinin azalması arasında bağ kuruldu. Ancak araştırmanın doğrulanması için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor" dedi.

American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlanan araştırmada ilk kez emzirmenin bir hastalıktan ölme riskinin azalttığına bakıldı. Araştırmada en az altı ay emziren kadının kanserden ölme riski yüzde 10 azalırken, dolaşımla ilgili hastalıktan ölme riskini ise yüzde 17 azalttığı belirtildi.

Daha önceki araştırmada emzirmenin annenin meme kanseri riskini düşürdüğü ve emzirilen her yılın meme kanseri riskini yüzde 4 gibi düşürdüğü belirtilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!