Emniyet'ten ilginç uygulama!

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), hazırladığı "Gençlik ve Radikalizm" adlı kitaptla, terör örgütlerinin hedefindeki gençleri ve ailelerini bilgilendirdi.

Emniyet'ten ilginç uygulama!

 

Terörle Mücadele Başkanlığı'nca hazırlanan kitapta, gençlere ve ailelere, örgütlerin eleman kazanmak için kullandığı yöntemler anlatıldı.

Yasa dışı radikal örgütlerin gençleri kandırarak topluma ve devlete karşı kullandığı, gençler aracılığıyla toplumsal hayatı ve devlet düzenini yıkmaya çalıştığı kaydedilen kitapta, "Gençlerin legal siyasi alanda kendilerini ifade edebilecekleri imkanlar geliştirilmeli" önerisinde bulunuldu.

Gençlerin, değişik propaganda yöntemleriyle kandırılmaya çalışıldığı vurgulanarak, terör örgütlerinin gençlerle, karşı cinsle arkadaşlık, akrabalık, hemşerilik ilişkileri, sosyal ve kültürel aktiviteler sayesinde temas kurduğu bilgisi verildi.

'BİZİM ÇOCUKLAR'

Gençlerin, terör örgütlerine ekonomik, sosyal, psikolojik ve ailevi sorunlardan katıldığına dikkat çekilen katapta, sorunların gençlerin radikalleşmesine ve terör örgütleri tarafından daha kolay kazanılmasına neden olduğu belirtildi. Şuç örgütlerinin, faaliyetlerine katılan gençler için "bizim çocuklar" ifadesini kullandığı, çeşitli yöntemlerle gençlerin psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılanmaya çalıştığı vurgulandı.

Kitapta gençlerin örgütlere katılmalarında otoriteden kurtulma, heyecan ve macera arama duygularının baskın olduğu anlatıldı.

Kimlik çatışması içindeki gençlerin, kendilerini ifade edebildikleri bir grupta, zamanla ailelerinden aldığı toplumsal kimliğini kaybederek militan kimliği ve kişiliği kazandığına dikkat çekilen kitapta, toplumsal kimliği silinen gençlerin, içine kapalı bir şekilde yetiştirildiği, örgütten ayrılmak istese bile izin verilmediği aktarıldı.

EMNİYETTEN ÖNERİLER

Kitapta ailelere, öğretmenlere, din görevlilerine ve sivil toplum örgütü temsilcilerine görevler düştüğü belirtilerek, gençleri örgütlere kaptırmamak için şu öneriler sıralandı:

- Gençlerin kendilerini legal siyasi alanda kendini ifade edebilecekleri imkanlar geliştirilmeli.

- Gençler yetişkin olarak görülmeli kendine yetebilen bireyler olarak yetiştirilmeli.

-Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları maddi durumu iyi olmayan öğrencilere burs ve kalacak yer vermeli.

- Polis, üniversite ve medya işbirliğiyle örgütlerin eleman kazanma yöntemlerini içeren dizi filmler ve tv programları yapılmalı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!