Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Emniyet istihbaratta deprem

Ergenekon ve Balyoz yapılanmalarını deşifre eden Emniyet İstihbarat Dairesi'nin yönetim kadrosu tasfiye edildi.

Emniyet istihbaratta deprem

Ergenekon ve Balyoz yapılanmalarını deşifre eden Emniyet İstihbarat Dairesi'nin yönetim kadrosu tasfiye edildi. Yerlerine "eski ekip" getirildi.

Ergenekon ve Balyoz yapılanmalarını deşifre eden Emniyet İstihbarat Dairesi'nin yönetim kadrosunun tamamen tasfiye edildiği öğrenildi. Buna göre, Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ömer Altıparmak'ın görevden alınmasının ardından, iki başkan yardımcısı ve sekiz kilit şube müdürü daha görevden alındı ve böylece, Ergenekon, Balyoz gibi operasyonları yapan ekip tamamen tasfiye edilmiş oldu.

BİR GECEDE TASFİYE

Taraf 'ın haberine göre, El Kaide ile mücadeleden sorumlu C Şube Müdürü, Bilgi İşlem, Bilişim Suçlarıyla Mücadele, Personel, İstihbarata Karşı Koyma, Hukuk işlerinden Sorumlu Arge Şube ve Teknik Şube Müdürü ile bu şube müdürlüklerinden sorumlu başkan yardımcıları ani bir kararla toptan tasfiye edildi. Yerlerine "eski ekip" olarak nitelenen ve uzun süre önce istihbarattan ayrılmış polisler getirildi. 10 müdürün, geçtiğimiz hafta, bir gecede tasfiye edilmiş olması, Emniyet İstihbarat'ta bomba etkisi yapmış durumda. Tasfiyenin alt birimlere doğru devam edeceği belirtiliyor.

BAL'IN İMZASI VAR

Emniyet İstihbarat'ta yaşanan bu büyük tasfiyenin altında ise, yeni İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç'in değil, Başbakanlık Koruma Müdürü Ramazan Bal'ın imzası olduğu iddia ediliyor. Başbakanlık Koruma Müdürlüğü görevine oturduktan sonra İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nde önemli değişiklikler yaptıran Bal, Dinç'i İstihbarat Dairesi'nin başına getiren isim olarak biliniyor. Polis Akademisi'nde yazışma usulleri dersi veren ve ardından bir yıl süreyle Samsun Polis Meslek Okulu yöneticiliği yapan Ramazan Bal ve yardımcısı Resul Kabataş'ın, şu an Emniyet'te en etkili ve bütün görevlendirmeleri tayin eden isimler olduğu dile getiriliyor.

MİLLİYETÇİ EKİP GELDİ

Bu arada, görevden alınan on tecrübeli istihbaratçının yerlerine getirilen müdürlerin, son on yılda istihbarattan ayrılmış kişiler olduğu öğrenildi. Özellikle 2007'den sonra başlayan ve başta Ergenekon olmak üzere derin vesayet yapılarının tasfiyesi süresinde gösterdikleri uyumsuzluk ve sürece olan tepkileri sebebiyle ayrılan isimlerin böylece geri döndüğü ileri sürülüyor. İsimlerin genel özelliği olarak ise, MHP'li olmaları gösteriliyor.

30 YAŞA TAKILDI

Emniyet İstihbarat'ta daha büyük değişikliğin ise "30 yaş" sınırına takıldığı öğrenildi. Emniyet İstihbarat'ın mevcut yönetmeliği 30 yaş üzerindeki kişilerin istihbarata alınmasını engelliyor. Uzmanlaşma için konulmuş bu maddenin de değiştirileceği belirtiliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!