Emine Erdoğan: Kadınlara şans verin

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, El Cezire'nin internet sitesinde yayımlanan makalesinde, insanların Afrika kıtasını aşırı yoksulluk, açlık, kuraklık, iç savaşlar ve terörizmle birleştirmesini eleştirerek, bunun dünyada yanlış bir algı olduğuna dikkati çekti.

Emine Erdoğan: Kadınlara şans verin

"Afrika'nın sorunlarını çözmek için kadınlara şans verin" başlıklı  makalesinde Emine Erdoğan, Afrikalı kadınların güçlendirilmesinde eğitimin kritik  rol oynayacağını vurguladı.

Emine Erdoğan, "Son yıllarda 46 Afrika ülkesinden 3 bine yakın genç  kız, Türk devletinin sağladığı burslarla yüksek kaliteli milli eğitim kurumlarına  erişim sağladı. Programın başlayışından bu yana 362 kadın, Türkiye'deki  eğitimlerini tamamladı ve kendilerine daha iyi bir gelecek kurmak üzere  ülkelerine doktor, mühendis ve öğretmenler olarak geri döndü." değerlendirmesinde  bulundu.

Politikacıların, aktivistlerin ve kalkınma uzmanlarının, kuşakları,  dünyanın son derece zengin ve dinamik bir parçası olan Afrika'nın her şeyi nasıl  değiştirebileceğini anlamaya çalıştıklarını belirten Emine Erdoğan, son yıllarda  kıta ile ilişkilerini güçlendiren Türkiye'nin cevabı bulduğunu ve bunun  kadınların güçlendirilmesi olduğunu kaydetti.

Emine Erdoğan şöyle devam etti: 

"Afrika'daki sorunların çözümündeki anahtar budur. Çünkü Afrikalı  kadınlar oradaki açlık, yoksulluk ve çatışmalardan orantısız şekilde  etkilenmektedir. Kadınların yaklaşık yüzde 80'i kırsal bölgelerde yaşamaktadır.  Söz konusu bölgelerde çocuk evlilikleri şehirlere göre iki kat daha yaygındır ve  sağlık, eğitim ve diğer kamu hizmetlerine erişim eksikliğinden muzdariptir." 

Kıtadaki kadınların yarısının okuma yazma bilmediğinin altını çizen  Emine Erdoğan, dünyada doğum sırasında önlenebilir nedenlerle gerçekleşen  ölümlerin yüzde 62'sinin Afrikalı kadınlardan oluştuğuna işaret etti.  

Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler'e göre her 3 Afrikalı kadından  birinin aile içi veya cinsel şiddete maruz kaldığını ifade etti. Kıta genelinde  yaklaşık 130 milyon Afrikalı genç kız ve kadının sünnet edildiğini de belirten  Emine Erdoğan, bunun tıbbi ve dini bir meşruiyeti olmadığına vurgu yaptı. 

Emine Erdoğan, Türkiye'nin Afrikalı kadınlara temel hizmet sağlamak  üzere yardım projeleri üstlendiğinden de bahsederek, "Ülkem, Nijer'de anne ve  çocuk sağlığı merkezinin yanı sıra Kamerun'da kadınlar için inşa edilen bir dizi  sığınakları veMadagaskar'da bir mesleki eğitim merkezini desteklemektedir."  ifadesini kullandı.

TİKA'nın Afrika'daki dezavantajlı gruplar için tıbbi hizmet sağlamaya  yönelik planlarının olduğunu belirten Emine Erdoğan, kurumun sadece geçen yıl  kıta genelinde 30 bin sağlık kontrolünü ve 3 binin üzerinde cerrahi ameliyatı  denetlediğini belirtti.

Emine Erdoğan, Afrikalı kadınlar için ekonomik fırsatlar yaratmanın  kesinlikle hayati olduğuna da değinerek, bu bağlamda 2015'te Etiyopya'ya ziyareti  sırasında karşılaştığı, ailelerine destek amacıyla takı yapan bir grup kadından  bahsetti.

Söz konusu kadınların tasarımlarının çok düşük fiyata Batı ülkelerine  satıldığını ve kendilerine günlük yaklaşık 1 dolar ödendiğinin altını çizen Emine  Erdoğan, bu yanlışı düzeltmek için Afrikalı kadınların adil fiyata ürünlerini  satabileceği bir platform yaratmaya karar verdiklerini belirtti. 

Böylelikle 25 Mayıs 2016'da Afrika Günü'nde "Afrika el sanatları  pazarı ve kültür evi"nin kapılarını açtığını belirten Emine Erdoğan, şunları  kaydetti:

"Türkiye'nin, kadınların güçlendirilmesine yönelik verdiği özel önemle  de ilişkili olan Afrika'da gelişim çabaları, Afrikalı sorunlara Afrikalı  çözümlerin ilham vermesi arayışıdır. Afrika atasözünde dendiği gibi, 'Aslan nasıl  yazacağını öğrenene kadar, tüm hikayeler avcıyı yüceltecektir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!