Emine Erdoğan, "Gönül Elçileri Çocuk İşçiliği ile Mücadele" programında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, çocuk işçiliğiyle mücadelede vali eşlerine önemli görevler düştüğünü belirterek, "Sizler, bu çocukların manevi annelerisiniz. Çocuk işçiliğiyle hep birlikte mücadele etmeli, onları okullarına döndürüp, geleceğe kazandırmalıyız. Gönül elçileri işte tam da bu nedenle var." dedi.

Emine Erdoğan, ''Gönül Elçileri Çocuk İşçiliği ile Mücadele'' programında konuştu

Emine Erdoğan, Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi'nde Aile, Çalışma ve  Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen "Gönül Elçileri Çocuk İşçiliği  ile Mücadele" programında vali eşlerine hitap etti.

Konuşmasına, "Dün gece idrak ettiğimiz Mevlit Kandili'nizi tebrik  ediyorum. İnsanlığın efendisi Peygamber Efendimizin ahlakıyla ahlaklanabildiğimiz  bir hayat diliyorum." sözleriyle başlayan Emine Erdoğan, en son bir yıl önce  İzmir'de bir araya geldiklerini, "Sıfır atık" temasıyla bir gönül elçileri  buluşması gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Emine Erdoğan, bu yılki buluşmalarının teması olan çocuk işçiliğinin,  küresel ve ulusal çaptaki sorunların başında geldiğini söyledi.

Farklı sektörlerde çalıştırılan çocukların eğitimden mahrum kaldığına,  zihinsel ve ruhsal sağlıklarının olumsuz yönde etkilendiğine, geleceğe yatırım  yapabilecekleri en özel dönemlerinin zor koşullar altında geçtiğine dikkati çeken  Emine Erdoğan, bu çocukların büyüdüklerinde ise kendilerine yetemeyen, özel  desteklere muhtaç kişiler haline geldiklerini dile getirdi.

"152 MİLYON ÇOCUĞUN ANILARINDA UÇURTMA UÇURTMAK YER ALMIYOR"

"Ucuz iş gücü olarak görülseler de aslında ülke için bedeli çok ağır  oluyor." değerlendirmesinde bulunan Emine Erdoğan, çocuk işçiliği konusunda  kurumların yayınladığı verilerde, sunduğu raporlarda yer alan rakamların  ardındaki gerçeğin, çok daha üzüntü verici olduğunu vurguladı.

Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz, Uluslararası Çalışma Örgütünün verilerini sadece rakamlar olarak  değil şöyle okuyoruz; dünyadaki 152 milyon çocuğun anılarında, bir yaz  ikindisinde uçurtma uçurtmak, kaydıraktan kaymak yer almıyor. Dünyada her 10  çocuktan biri parka değil, fabrikaya çalışmaya gidiyor. Çocuk işçiliğinin en  yoğun olduğu Afrika'da 72 milyon çocuk saklambaç oynamak nedir bilmiyor çünkü  yüklendikleri ağır işlerden dolayı bedenleri çok yorgun. Asya-Pasifik  bölgesindeki 62 milyon çocuğun, 'Büyüyünce ne olacaksın' sorusuna verecekleri bir  cevabı yok. Tarım sektöründe çalışan 107 milyon çocuk, sabahları sıcak  yataklarından koparılarak ağır şartlarda çalışıyor, hepsinin elleri nasırlı."

Hizmet sektöründe çalışan 26 milyon çocuğun anne-babalarına naz dahi  yapamadığını çünkü onların hep başkalarını memnun etmek zorunda olduğunu aktaran  Emine Erdoğan, "Sanayi sektöründe çalışan 18 milyon çocuk işçinin dişleri  olduğundan da beyaz görünüyor. Çünkü yüzlerine bulaşan motor yağı, yüzlerini  simsiyah yapıyor." dedi.

"ONLAR NE YAZIK Kİ SURİYE'SİZ"

Emine Erdoğan, 152 milyon çocuk işçinin 88 milyonunun erkek, 64  milyonunun kız olduğunu bildirdi.

İstatistiklerin, bu çocuklardan bahsederken yaş gruplarına göre  sınıflandırsa da onların aslında annelerinin "kınalı kuzuları" olduğunu  vurgulayan Emine Erdoğan, "Peki ya savaş mağduru sığınmacı çocuklar? Onların  geleceği tümüyle belirsiz. Tek hedefleri, günü kurtarmak. Herkes onları  'Suriyeli' diye tanıyor ama aslında onlar ne yazık ki Suriye'siz." diye konuştu.

Emine Erdoğan, vali eşlerine "Şehirlerimizin en yüksek mülki amirleri  olan valilerimizin eşleri olarak sizler bu çocukların manevi annelerisiniz.  Onların sizin çabanıza, gayretinize ihtiyacı var. Çocuk işçiliğiyle hep birlikte  mücadele etmeli, onları okullarına döndürüp, geleceğe kazandırmalıyız. Gönül  elçileri işte tam da bu nedenle var." şeklinde seslendi.

"TÜRKİYE, ÇOCUK İŞÇİLİĞİYLE MÜCADELEDE ÖRNEK ÜLKE SEÇİLDİ"

İş dünyasının ağır yükünü omuzlayan çocukların başka tehlikelerle de  burun buruna geldiğini belirten Emine Erdoğan, şunları söyledi:

"Korumasız biçimde sokağın tehlikeleri, onları uyuşturucu gibi  sorunlarla karşı karşıya getiriyor. Devletimiz, bu konuda geçmişten bugüne çok  önemli bir hassasiyet gösteriyor. 1990'larda Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları  Sözleşmesi'ne imza attı. 1992'de Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) Çocuk  İşçiliğinin Önlenmesi Programı'na katılan ilk 6 ülkeden biri oldu. Zorunlu  eğitimin 8 yıla çıkarılmasıyla çocuk işçiliğinin azaltılması ivme kazandı. Bu  çabalar katlanarak arttı ve 2006'da Türkiye, ILO tarafından çocuk işçiliğiyle  mücadelede örnek ülke seçildi.1994'te yüzde 15 olan 6-17 yaş grubundaki çocuk istihdam oranı 2012'de  yüzde 5,9'a düşmüştür. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın 2018  yılını 'Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı' ilan etmesiyle inşallah bu oran  sıfırlanacaktır. Aile Bakanlığımızı gayretlerinden dolayı tebrik ediyor,  başarılar diliyorum."

"ONLARIN YERİ, AİLELERİNİN YANI VE OKULLARIDIR"

Çocukların hayal kurabildikleri, kabiliyetlerine göre gelecek planları  yapabildikleri, çocukken sadece çocuk olabildikleri bir dünya arzuladıklarını  vurgulayan Emine Erdoğan, çocukları çalışmaya iten sebepleri ortadan kaldırmak  için uğraştıklarını, ailelerin ekonomik olarak güçlenmesinin ve bilinçlenmesinin  temel hedefleri olduğunu kaydetti.

Emine Erdoğan, çocukların, geleceğin teminatı olduğuna ve 18 yaşın  altındaki herkesin henüz çocuk olarak görülmesi gerektiğine vurgu yaparak,  "Onların yeri ailelerinin yanı ve okullarıdır. Dengeli ve sağlıklı  beslenebilmeleri, yaşlarına uygun saatlerde uyuyabilmeleri, bedensel, zihinsel ve  ruhi ihtiyaçlarının giderilmesi gerekmektedir. Bu konuda ilginizi  esirgemeyeceğinizi biliyorum. Her vali eşi kendi şehrine odaklansa inanıyorum ki  2023'e geldiğimizde çocuk işçiliği diye bir sorunumuz kalmayacak." diye konuştu.

Emine Erdoğan, Gönül Elçileri ağının çok etkili bir ağ olduğunu ve tüm  projelerde öncü olabileceğini vurguladı.

Geçen yıl ele aldıkları "Sıfır Atık" projesinin, duyarlı insanların  katkısıyla çok iyi bir noktaya ulaştığına değinen Emine Erdoğan, şunları  kaydetti:

"Hedeflerimizi bir bir yakalıyoruz. Şayet bu projeleri kendi haline  bırakırsak ilerleme gücü zayıflar. Bizlerin küçük bir çabası, bir sinerji  doğuracak, bu küçük çabalar büyük sonuçlar verecektir. Dünyanın ilk 10 ekonomisi  olmaya hazırlanan Türkiye her alanda büyük atılımlar yaparken, bizlere de sosyal  sorunlara eğilme vazifesi düşüyor.

Çocuklarımız, kadınlarımız, yaşlılarımız, engellilerimiz sizlerin  desteğini bekliyor. Koruyucu aile hizmeti güzel noktalara geldi. Kasım 2018  itibarıyla 6 bin 314 çocuğumuz sıcak bir yuvayla buluştu. Yurt dışına gittiğimde  'Gönül Elçileri' ağını anlatıyor, ortak sinerjimizin sonuçlarından bahsediyorum.  Bu ağı daha etkin şekilde kullanabilmeyi diliyorum."

"GELECEĞİM SENSİN" ÇOCUK KOROSU TÜRKÜ SESLENDİRDİ

Emine Erdoğan, salonda bulunan "Edirne Gönül Elçileri Çocuk Korosu"nun  da böylesi bir çabanın ürünü olduğunu belirtti.

"Edirne Valimizin eşini, Trakya Üniversitemizin değerli rektörünün ve  eşinin çabalarını kutluyorum." ifadesini kullanan Emine Erdoğan, "Onların çabası  olmasa bunca yetenek kaybolup gidecekti. Çocuklarımıza da çok teşekkür ediyorum.  Her birini gelecekte sanat dünyasının parlak yıldızları olarak görmeyi  diliyorum." şeklinde konuştu.

Programa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun eşi Hamdiye Soylu, vali eşleri, Trakya  Üniversitesi gönül elçileri de hazır bulundu.

Bakan Selçuk ile İçişleri Bakanı Soylu'nun eşi Hamdiye Soylu'nun da  konuşma yaptığı programda, 55 çocuktan oluşan "Edirne Gönül Elçileri Geleceğim  Sensin Çocuk Korosu"  türküler seslendirdi.

Program sonunda katılımcılara broş ile Türk zeka ve strateji oyunu  mangala hediye edildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!