Emine Erdoğan Bezmialem Valide Sultan Söyleşisi'ne katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Bezmialem Valide Sultan Söyleşisi'ne katıldı.

Emine Erdoğan Bezmialem Valide Sultan Söyleşisi'ne katıldı

İstanbul Dolmabahçe Sarayı Meşkhane Salonu'nda Emine Erdoğan'ın ev sahipliğinde  gerçekleştirilen etkinlikte, Osmanlı tarihinde en çok vakıf kuran kadın olarak  bilinen Sultan Abdülmecid'in annesi Bezmialem Valide Sultan'ın hayatı, İstanbul  Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Terzi  tarafından tüm yönleriyle anlatıldı.

Programa iş kadınları, kadın akademisyenler ve sanatçılardan  oluşan özel bir davetli topluluğu katıldı. Toplantıda gül şerbeti ikram edilerek  karşılanan konuklara, Muharrem ayı dolayısıyla aşure ikram edildi. 

Toplantının sonunda davetlilerle sohbet eden Erdoğan, vakıf kuran  hayırsever kadınların örnek olması gerektiğini ifade etti.

Programda ayrıca İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama  ve Araştırma Merkezi (OMAR) mensupları, OMAR Başkanı Dr. Gönül Paçacı  yönetiminde, Bezmialem Valide Sultan'ın yaşadığı döneme ait musiki eserlerinin  yer aldığı mini bir konser verdi.

Toplantıya, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay, Ayşe Cevahir, Demet Sabancı Çetindoğan, Leyla Alaton,   Mutlu Alkan, Suzan Toplusoy, Yasemin Gür, Prof. Dr.  Rümeyza Kazancıoğlu, Prof. Dr. Ayten Altıntaş, Prof. Dr. Neşe Kavak, Prof. Dr.  Hülya Tezcan, Prof. Dr. Ümit Meriç, Hülya Koçyiğit, Demet Şener'in de aralarında  bulunduğu iş, sanat ve akademi dünyasından isimler katıldı.

Sunuculuğunu Pelin Çift'in yaptığı programın sonunda Bezmialem Vakıf  Üniversitesi tarafından hazırlanan Bezmialem Valide Sultan adlı kitap, Bezmialem  Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu ve Prof. Dr. Arzu Terzi  tarafından Emine Erdoğan'a takdim edildi.

Emine Erdoğan'ın, benzeri tarih ve kültür sohbetlerine ev sahipliği  yapmaya devam edeceği öğrenildi.

Dolmabahçe Sarayı Meşkhane Salonu, zaman zaman halka açık tarih ve  kültür sohbetlerine ev sahipliği yapan bir mekan olarak biliniyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!