Emekliyi sevindirecek teklif

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, emekli olduktan sonra çalışan vatandaşların gelirlerinden yüzde 15 oranında destek primi kesintisi yapılması uygulamasının son bulması için kanun teklifi verdi.

Emekliyi sevindirecek teklif

Tanal, TBMM Başkanlığına Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni sundu.

TEKLİFİN GEREKÇESİ

Teklifin gerekçesinde, Türkiye'de emeklilerin aylıkları ile geçimlerini sağlamasının imkansız bir durum olduğu belirtilerek, "Emekli olduktan sonra ilerleyen yaşlarına rağmen geçimlerini sağlamak için çalışmak zorunda olan emeklilerimiz zaten çalıştıkları süre için de vergilerini ödeyerek devlete katkı sağlamaya devam etmektedirler. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler de yine bu ekonomik katkıyı devlete yapmaktadırlar.

Emekli oldukları için emeklilik imkanlarından yararlanarak sağlık hizmeti de almakta olan bu kimselere adeta ceza uygulanması ve gelirlerinden yüzde 15 oranında kesinti yapılması hakkaniyete aykırıdır" denildi.

"YAŞLILIK ÖDEMESİNE..."

Gerekçede, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 30. maddesinin 2. fıkrasının b bendine dikkat çekilerek, "çalışmaya başlayanlardan aylıklarının kesilmemesi için yazılı istekte bulunanların yaşlılık aylıklarının ödenmesine devam edilir. Bunlardan, almakta oldukları aylıklarının yüzde 15'i oranında sosyal güvenlik destek primi kesilir" ifadesinin yer aldığı belirtildi.

'KESİLMESİNİ GEREKTİRMEZ'

Anayasanın 86.maddesi ile milletvekillerinin bu uygulamadan muaf tutulduğu belirtilen gerekçede, "Bu maddeye göre; 'Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerine ödenecek ödenek ve yolluklar, kendilerine T.C. Emekli Sandığı tarafından bağlanan emekli aylığı ve benzeri ödemelerin kesilmesini gerektirmez.'

Milletvekilleri için uygulanan bu hükmün tüm emekli vatandaşlarımıza uygulanmaması Anayasa ile güvence altına alınmış olan eşitlik ilkesine de aykırıdır. Bu aykırılıkların sona erdirilmesi amacıyla söz konusu hükmün yürürlükten kaldırılması hedeflenmiştir" denildi.

UYGULAMANIN SON BULMASINI ÖNGÖRÜYOR

Teklif, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 30'uncu maddesinin 2'nci fıkrasının b bendinin yürürlükten kaldırılarak emekli olduktan sonra çalışan vatandaşların gelirlerinden yüzde 15 oranında destek primi kesintisi yapılması uygulamasının son bulmasını öngörüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!