Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

EMEKLİLERE KÖTÜ HABER

Eksik zam yapıldığı iddiasıyla açılan dava usulden bozuldu.

EMEKLİLERE KÖTÜ HABER

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Hukuk Danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, yaptığı açıklamada, bir süredir emeklilerin umutla beklediği 2002-2006 yıllarına ait zam farklarına ilişkin davanın Yargıtayca bozulduğunu bildirdi.

Bu karara karşı, yerel mahkemenin direnme hakkının da bulunduğunu belirten Yazıcıoğlu, şunları söyledi:

''Usul yönünden bozmaya konu olan 2002 kararnamesi, 16 gün yürürlükte kalmıştır ve bu süre zarfında emekli olan herkese uygulanmıştır. 2003 yılı Ocak ayının ilk 16 günü içerisinde emekli olan vatandaşlarımızı veya bunların vefat edenlerinin dul ve yetimlerini tespit etmeye çalışıyoruz. Yerel mahkemeye bu bilgileri de süratle takdim edeceğiz. Bu hakkımızı alabilmek için her türlü hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz. Çünkü bu konuda sonuna kadar haklı olduğumuzu biliyoruz. Gerekirse AİHM'e kadar bu davayı götürmeye de kararlıyız.''

Diğer taraftan, Yargıtayın bozma kararının içeriğinin haklılıklarını teyit eder bir mahiyet içerdiğini savunan Yazıcıoğlu, şunları kaydetti:

''Çünkü belgelenebilir bir durumun yerel mahkemece sorgulanması istenmiştir. Bu durum, ortaya konulacak delillerle ispatlanabileceği için, davamızın haklılığı zımnen teyit edilmiş olmaktadır. Keza, 2006 yılına ilişkin alacak talebimiz hakkında bir itiraza veya bozma gerekçesine de rastlanmamıştır.

Bu çerçevede, emeklilerimizin haklı olduğumuz bu davanın lehimize sonuçlanması için gereken her türlü hukuki süreci işlettiğimizi bilmelerini istiyoruz. Davanın gelişimine ilişkin tüm bilgileri de sadece Türkiye Emekliler Derneğimizden alabileceklerini bir kez daha önemle ifade ediyoruz. Umutlarımız bitmedi, aksine artarak sürmektedir. Karar haksız olduğumuzu değil, aslında haklılığımızı teyit edecek bir bozma kararı olmuştur.''

DAVANIN KISA DETAYI
Türkiye Emekliler Derneği, Ankara 17. İş Mahkemesi'nde SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilmeyen 2003 ve 2007 Ocak zamları için dava açmıştı. Davayı yerel mahkeme kabul etmişti. Yerel mahkemede kazanan emeklilere karşı Sosyal Güvenlik Kurumu konuyu Yargıtay'a götürmüştü. Konuya da 21. Hukuk Dairesi bakmıştı.
HABERTÜRK 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!