Elon Musk hisse alıp, eleman çıkarttı!

Tesla Motors yöneticisi Elon Musk, kendi şirketinden 25 milyon dolar değerinde hisse senedi alımı gerçekleştirdi. Öte yandan, girişimcinin bu hamleyi şirketinin yüzde 9 oranındaki iş gücünde kesintiye gittikten sonra gerçekleştirmesi tartışılıyor. Peki, çalışanları çıkarttıktan sonra Elon Musk hisse alımı ile neyi amaçlıyor?

Elon Musk hisse alıp, eleman çıkarttı!

Hisse alımı öncesinde şirketin yüzde 19.8'ine sahip olan Elon Musk, bu hafta satın aldığı 72 bin 500 hisse ile birlikte toplamda yaklaşık 34 milyon Tesla hissesinin sahibi durumuna geldi. Musk tarafından bu hamle öncesinde çalışanlara gönderilen e-posta ise dikkat çekti.

Bunun sebebi ise e-posta içerisinde popüler girişimcinin, şirketin toplam iş gücünün yüzde 9'u ile ilişiği kesme planları yaptığını yazmasıydı. Bu da yaklaşık  3 bin kişi anlamına geliyor. Başvurulara bakıldığında hisse senedi alımlarının 12 ve 13 Haziran tarihlerinde yapıldığı görülüyor.

Bu hamlenin işçi ve eleştirmenlere şirketin geleceği konusunda hala iyimser olmaları için güven vermek amacı güden stratejik bir hamle olduğu düşünülüyor. Ayrıca Musk'ın bu hareketi, yeni nesil Tesla Model 3 elektrikli otomobilin kritik üretim hedeflerini gerçekleştirmek için şirketin varını yoğunu ortaya koyduğuna dair önemli bir işaret olarak da görülüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!