Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Elinin hamuruyla' sahneye çıktı

ISPARTA'nın Yalvaç İlçesi'nde bu yıl 13'üncüsü düzenlenen 'Pisidia Antiokheia Festivali'nde sahneye çıkan 'Ankaralı Ayşe', konser öncesinde kadınlar tarafından işletilen mahalle fırınında hamur yoğurdu, börek açtı.

'Elinin hamuruyla' sahneye çıktı

 

Pisidia Antiokheia Kültür Sanat ve Turizm Festivali'nin 2'nci gününde Ankaralı Ayşe, konser verdi. Konser öncesinde ilçeyi gezen sanatçı, kadınlar tarafından işletilen mahalle fırınlarını ziyaret etti. Bir süre kadınlarla sohbet eden şarkıcı daha sonra merdaneyi eline alarak fırının işletmecisi Huriye İşler ve yardımcısıyla birlikte hamur tahtasının başına geçti. Yufka açan sanatçı, patatesli börek ve ekmek yaptı. Geleneklere uygun bir yaşam sürdüğünü belirten Ankaralı Ayşe, evinde de senit (ekmek tahtası) ve oklava bulunduğunu, sık sık börek yaptığını söyledi.

"AVRATLAR NE YAPIYOR' BAKAYIM DEDİM"

Yalvaç'a daha önce de geldiğini belirten Ankaralı Ayşe, buradaki mahalle fırınlarında kadınların çalıştığını duyduğunu anlatırken, "Sizleri merak ettim. Otelde yatmak yerine sizleri görmek istedim. 'Gideyim, bakayım şu avratlar ne yaparlar?' dedim ve buraya koştum. Ben Yörük kızıyım. Evimde şalvar, çarık giyer tülbent bağlayarak börek açarım. Böreksiz, hamursuz olmuyor" dedi.

"TELİME ZARAR GELMEDİ, İŞTE BENİM ANADOLUM"

Kendi yaptığı patatesli böreği kadınlara ikram eden Ankaralı Ayşe, gece Anlatan Meydanı'nda konser verdi. Yaklaşık 10 bin kişinin doldurduğu konser alanındaki platformdan inen sanatçı, izleyenlerin arasında dolaşarak şarkılarını söyledi. Yeniden platforma çıkan Ankaralı Ayşe, "İşte benim Anadolum budur. Hiç korkmadan aranızda dolaştım. Hiçbir taşkınlık olmadı, saçımın teline bile zarar gelmedi. Helal olsun size" dedi.

Yaklaşık 2 saat süren konser sonunda Yalvaç Belediye Başkanı DP'li Tekin Bayram, Ankaralı Ayşe'ye çiçek vererek teşekkür etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!