Elektronik kelepçe yasası kabul edildi

TBMM Adalet Komisyonu, koşullu salıverilmesine 1 yıl ve daha az kalan hükümlülerin, cezalarının bir kısmını dışarıda geçirebilmesine imkan tanıyan tasarıyı kabul etti.

Elektronik kelepçe yasası kabul edildi

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Denetimli  Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanununda Değişiklik  Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile denetimli serbestlik tedbiri kapsamında  cezanın infazıyla; hükümlülerin dış dünyaya uyumlarını sağlamaları, aileleriyle  bağlarını sürdürmeleri ve güçlendirmeleri amaçlanıyor.

Açık cezaevinde cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçiren, çocuk  eğitimevinde toplam cezasının 5'te birini tamamlayan koşullu salıverilmesine 1  yıl ve daha az süre kalan iyi halli hükümlüler, cezalarının koşullu salıverilme  tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezaevi  dışında geçirebilecek. Buna infaz hakimi karar verilebilecek.

Açık cezaevine ayrılma şartları oluşmasına karşın ayrılamayan veya bu  nedenle kapalı cezaevine geri gönderilen iyi halli hükümlüler, açık cezaevine  ayrılma şartlarının oluşmasından itibaren en az 6 aylık süre geçerse, diğer  şartları da taşımaları halinde bu uygulamadan yararlanabilecek.

Denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezasının infazına karar verilen  hükümlü, koşullu salıverilme tarihine kadar; kamuya yararlı bir işte ücretsiz  olarak çalıştırılabilecek, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında  bulundurulabilecek, belirlenen yer veya bölgelere gitmeyebilecek, belirlenen  programlara katılabilecek. Bu yükümlülüklerinden bir veya birden fazlasına tabi  tutulmasına denetimli serbestlik müdürlüğü karar verecek.

Hükümlü; cezaevinden ayrıldıktan sonra, denetimli serbestlik müdürlüğüne  3 gün içinde müracaat etmemesi; yükümlülüklere, hazırlanan denetim ve iyileştirme  programına, denetimli serbestlik görevlilerinin bu kapsamdaki uyarı ve  önerileriyle, hakkında hazırlanan denetim planına uymamakta ısrar etmesi halinde  koşullu salıverilme tarihine kadar olan cezasının infazı için kapalı cezaevine  gönderilecek.
        
Kapalı ceza infaz kurumuna gönderilme şartları
        
Hükümlünün başka bir suçtan dolayı tutuklanması, bu uygulamadan önce  işlediği iddia olunan ve cezasının üst sınırı 7 yıldan az olmayan bir suçtan  dolayı soruşturmaya tabi tutulması, bu uygulamadan sonra işlediği iddia olunan ve  cezasının alt sınırı 1 yıl veya daha fazla olan suçtan dolayı soruşturmaya  uğraması halinde, hükümlünün kapalı cezaevine gönderilmesine karar verilecek.

Hükümlünün soruşturma sonunda beraat etmesi, davasının reddi veya düşmesi  halinde cezasının infazına, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak devam  edilebilecek.

Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle koşullu  salıverilmelerine bir yıldan az süre kalan; açık cezaevinde bulunan, kapalı  cezaevinden açık cezaevine ayrılma şartlarını taşıyan iyi halli hükümlüler,  cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik  tedbiri kapsamında çekebilecek.
        
8 bin 60 kadro
        
Şüpheli, sanık ve hükümlülerin toplum içinde izlenmesi, gözetimi ve  denetimi elektronik cihazların kullanılması suretiyle de yerine getirilebilecek.

Denetimli Serbestlik Müdürlüklerine, en az dört yıllık eğitim veren  fakülte ve yüksek okullardan veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul  edilmiş yurtdışındaki üniversitelerden mezun olanlar arasından yazılı ve mülakat  sınav sonucuna göre denetimli serbestlik müdür yardımcısı atanacak.

Adalet Bakanlığının boş memur kadrolarından 3 bin 490'ına 2012 Yılı  Merkezi Yönetim Bütçe Kanunundaki sınırlamalara tabi olmadan atama  yapılabilecek.

Tasarıyla 8 bin 60 kadro ihdas, 140 kadro iptal ediliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

YGS sınavı ne zaman yapılacak?
YGS başvuru ne zaman yapılacak?
Küçük Kıyamet 56. bölüm izle, Küçük Kıyamet son bölüm full izle, 21 Nisan 2014 Pazartesi
Beni Böyle Sev 56. bölüm full izle, Beni Böyle Sev son bölüm izle, 21 Nisan 2014
Beni Böyle Sev 56. bölüm fragmanı ve özeti izle 21 Nisan 2014
Karadayı 68. bölüm full izle, Karadayı son bölüm izle, 21 Nisan 2014
Karadayı 68. bölüm fragmanı izle 21 Nisan 2014
Doksanlar dizisi 42. bölüm izle, Doksanlar son bölüm izle, 20 Nisan 2014 Pazar
Adını Kalbime Yazdım 19. bölüm full izle, Adını Kalbime Yazdım yayınlanacak mı? 20 Nisan 2014
O Hayat Benim 9. bölüm izle, O Hayat Benim son bölüm izle 20 Nisan 2014
Bir Yusuf Masalı dizisi 15. bölüm full izle, Bir Yusuf Masalı son bölüm
Güneşi Beklerken 41. bölüm izle, Güneşi Beklerken son bölüm izle, 20 Nisan 2014
Aşk Ekmek Hayaller 13. bölüm izle, Aşk Ekmek Hayaller son bölüm izle, 20 Nisan 2014 Pazar
Küçük Gelin 33. bölüm izle, Küçük Gelin son bölüm izle, 20 Nisan 2014 Pazar
Çalıkuşu 27. bölüm fragmanı izle 24 Nisan 2014
Yeni dizi Paşa Gönlüm 1. bölüm fragmanı izle 24 Nisan 2014
Yasak 2. bölüm full izle, Yasak son bölüm izle 18 Nisan 2014
Yasak 2. bölüm fragmanı ve özeti izle, 18 Nisan 2014
Yalan Dünya 81. bölüm full izle, Yalan Dünya son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Yalan Dünya 81. bölüm fragmanı ve özeti izle, 18 Nisan 2014
Böyle Bitmesin 62. bölüm full izle, Böyle Bitmesin son bölüm seyret, 18 Nisan 2014
Böyle Bitmesin 62. bölüm fragmanı ve özeti izle 18 Nisan 2014