Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Elektrikte vatandaşlara şok fatura

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (BEDAŞ) kullanıcılara haber vermeden tarifelerde yaptığı değişikliğin tüketicilere faturası ağır oldu. Tüketiciler önceki aya göre ortalama yüzde 20-50 arasında yüksek gelen faturalara isyan ediyor.

Elektrikte vatandaşlara şok fatura

Kullanıcılar elektirik faturaları için normalde üç zamanlı tarife veya tek zamanlı tarife seçimleri yapabiliyor. Üç zamanlı tarifede saat 22.00'dan sonra kullanım ücreti önemli oranda düşerken, tüketiciler genelde yoğun elektirik tüketimi gerektiren işlerini bu saatlere kaydırıp tasarruf edebiliyordu.

Ancak iddialara göre BEDAŞ, geçtiğimiz ay kimseye haber vermeden tüm tarifeleri tek zamanlı tarifeye geçirdi. Kendilerini üç zamanlı tarifeye göre ayarlayan kullanıcılar da bir anda çok yüksek elektrik faturaları ile karşı karşıya kaldı.

Hürriyet'e ulaşan şikayetlere göre önceleri 50-60 lira arasında fatura ödeyenler bu ay 100 liranın üzerine çıkan faturalar ödemek zorunda kaldı. Hatta kimi faturalar 150 liraya kadar çıktı.

Tüketicilerin bu durumdan kurtulmak için BEDAŞ'a dilekçe ile başvurması gerekiyor.

Konuyla ilgili bir açıklama almak için BEDAŞ santralini defalarca aramamıza rağmen telefonlar hiç bir şekilde açılmadığı için bir yetkiliye ulaşamadık.

BEDAŞ'ın özelleştirmesi geçtiğimiz Aralık ayında yapılmış ve ihaleyi 1 milyar 960 milyon dolar ile Cengiz-Kolin-Limak ortaklığı almıştı.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!