Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Elektrikli otomobilde hayal kırıklığı

Alman hükümetinin 2020'ye kadar trafikteki elektrikli otomobil sayısının 1 milyona çıkarılması hedefi, hayal olmaya başladı. O kadar teşvik edilen elektrikli otomobil sayısı 43 milyonda 7 bin.

Elektrikli otomobilde hayal kırıklığı

Almanya hükümetinin iddialı enerji dönüşümü planlarında yedi yıla kadar trafikteki elektrikli otomobil sayısının bir milyona çıkarılması da var. Ancak, önümüzdeki hafta Berlin'de düzenlenecek olan elektromobilite zirvesi öncesinde açıklanan rakamlar bu hedefin tutturulamayacağını gösteriyor.

Almanya'daki 43 milyon özel otomobilden sadece yedi bini elektrikle çalışıyor. Centre for Automotive Management adlı araştırma enstitüsünün direktörü Stefan Bratzel bu rakamın ürkütücü şekilde düşük olduğunu ve öncelikle özel şahısların elektrikli otomobile ısınamadıklarını söylüyor:

"Elektrikli otomobillerin büyük bölümü şirketlerin araç filolarında ya da araba paylaşımı projelerinde kullanılıyor. Özel araçlar arasında elektriklilerin sayısı son derece düşük."

Alman Otomobil İmalatçıları Birliği Genel sekreteri Ulrich Eichhhorn ise iyimser görünmeye çalışıyor. Eichhhorn "Günümüzde herkesin kullanacağını, mobil telefon sahiplerinin sınırlı olduğu 1980'li yıllarda kim düşünebilirdi?" diyor.

'Elektromobilite ar-ge aşamasında'

Eichhorn elektromobilitenin henüz araştırma ve geliştirme aşamasında olduğunu ve imalatçının müşterinin ilgisini çekmeye çalıştığını belirtiyor:

"Henüz fazla satılmamasında arz yelpazesinin darlığı ve ikna edici olmayışı da rol oynuyor. Ama önümüzdeki yıllarda piyasa çarpıcı bir biçimde değişecek. 2014 sonuna kadar Alman şirketleri piyasaya 16 ayrı elektrikli otomobil modeli çıkaracak. Buna ithal otomobiller de eklenecek."

Elektrikli otomobillerin menzili kısa, aynı zamanda kabloyla prize bağlanıp şarj edilmesi gerekiyor. Öncelikle batarya düzenindeki aküleri sorun yaratıyor. Aküler çok ağır ve pahalı. Aynı zamanda fiyatı da normal otomobilin yüzde elli üzerinde.

Fiyat faktörünün önemine işaret eden Otomobil Enstitüsü Direktörü Stefan Bratzel "Kimse bu fiyatı ödemeyi göze alamıyor. Önümüzdeki yıllarda öncelikle akü maliyeti düşürülerek aradaki fiyat farkının kapatılması gerekir" yorumunu yapıyor.
 


'Gelişmeler Asya patentli olacak'

Roland Berger danışmanlık şirketiyle Alman motorlu araçlar araştırma merkezinin birlikte yaptıkları etütlere göre, batarya teknolojisindeki gelişmeler gelecekte sadece Japon ve Güney Kore patentli olacak. Almanya'nın bu önemli teknolojideki rolünün marjinal ölçülerde kalacağı tahmin ediliyor.

Stefan Bratzel sırf elektrikle çalışan otomobillerin sadece ikinci araba olarak cazip gelebileceğini belirtirken otomobil imalatçıları, işe arabayla gidenler, kurye servisleri ve şehir içi şirket filoları açısından ilginç olacağı görüşündeler.

Almanya, elektromobilitenin teşvikine 2015 yılına kadar 700 milyon euro harcayacak. Teşviklerin büyük bölümü bölgesel projelerle araştırma çalışmalarına aktarılacak. Fransa ve İskandinavya da elektrikli otomobil satışlarının primle teşvikine ağırlık veriliyor.

Bratzel "Son derece yaygın olmasına rağmen bu pazarlama yönteminin elektrikli otomobil sayısını arttırdığı söylenemez" açıklamasını yapıyor.

 


Devede kulak kalıyor

Otomobil sayısının yüksek olduğu bütün ülkelerde elektrikli otomobil satışları devede kulak kalıyor. Çevre dostu otomobillerin sayısı geçen yıl Japonya'da 24 bine yükselirken, Almanya'da bu sayı yedi binde kaldı. Bu alandaki teknoloji önderliğinde de ilk sırada Japonya, ardından da Güney Kore geliyor.

Almanya'daki elektrikli otomobil sayısını 2020 yılına kadar bir milyona çıkarma hedefine muhtemelen ulaşılamayacak. Otomotivciler birliği de, en uygun şartlarda bu sayının 600 bini ancak bulacağı görüşünde.

Birlik genel sekreteri Ulrich Eichhorn, Almanya'nın eletromobilite rekabetinde Japonya'ya geçildiği iddiasına katılmıyor:
"İçten yanmalıdan elektrikli motorlu otomobile geçiş uzun soluk isteyen bir maratondur. Önemli olan, kimin ilk virajı önce alacağı değil yarışı ilk sırada tamamlayacağıdır."

Almanyanın Sesi

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!