Elektrikçiler 'güvenli elektrik tesisatçılığı' eğitimi aldı

Aydın'ın Nazilli ilçesindeki elektrik tesisatçıları can ve mal güvenliğinin sağlanması ve daha güvenli bir elektrik tesisatının kurulması ve kullanımı için eğitimden geçti.

Elektrikçiler 'güvenli elektrik tesisatçılığı' eğitimi aldı

Nazilli Elektrikçiler Odası ve Türkiye Elektrikçiler Federasyonu tarafından verilen eğitimde elektrik tesisatçılığında doğru bilinen yanlışlar ve uygulamalardaki hayati hatalar anlatıldı. 

Biberach Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. İsmail Kaşıkçı'nın konuşmacı olarak katıldığı seminere Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık başta olmak üzere Nazilli Elektrikçiler Odası Başkanı Mehmet Akyol, Nazilli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Şimşek, Nazilli Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hayrettin Öğünç, Müdür Yardımcısı Cafer Selçuk, okulların bölüm şefleri, öğretmenler, Nazilli ve çevre ilçelerdeki elektrik tesisatçıları katıldı. 

Seminerin ev sahipliğini yapan Nazilli Elektrikçiler Odası Başkanı Mehmet Akyol, "Elektrik tesislerinde güvenli topraklama ve koruma önlemleri adı altında düzenlenen seminer, mesleklerinde yeterliliğe sahip tesisatçıların yetişmesi ve hayati önem taşıyan tesisatçılığın doğru şekilde yapılması anlamında çok önemli. Ülkemizde elektrik tesislerinin daha güvenli olması ve kullanıcıların güvenli bir elektrik tesisatına sahip olması vazgeçilmez bir gerçek ve hayati bir konudur. Günlük yaşamımızın her kesiminde, her makine ve tezgahta kullanılan elektrik enerjisi, gerek tesisatının yapılması, gerekse de kullanımı sırasında yasal ve teknik yönden gerekli tedbirlerin alınmadığı, bilim ve tekniğe uygun olarak yapılmadığı, mesleki yeterliliğe sahip ehliyetli teknik elemanlara yaptırılmadığı, ilgili kurumlarca gerekli denetimler yapılmadığı sürece daha birçok can ve mal kayıpları ile ulusal kayıplara yol açacağı vazgeçilmez bir gerçektir. Bu nedenle konusunda oldukça deneyimli olan hocamızdan çok değerli bilgiler aldık. Aldığımız bilgiler hayati önem taşıyor. Tecrübe ve bilgilerini bizimle paylaşan çok değerli hocamıza, ekibine ve federasyon yetkilerimize çok teşekkür ediyoruz" dedi. "Türkiye'de elektrik tesisatçılığı yanlış yapılıyor" 

Nazilli Belediyesi Mehmet Yüzügüler Tiyatro ve Konferans Salonunda düzenlenen ve yaklaşık 7 saat süren seminerde konuşan Biberach Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. İsmail Kaşıkçı, Uluslararası standartlar genel değerlendirme ve yenilikler, elektrik tesislerinde kısa devre, güvenlik ve koruma önlemleri, topraklama ve potansiyel dengeleme, doğrulama, testler ve ölçümler, Türkiye'de alçak gerilim projelerinde yapılan hataları değerlendirdi. Türkiye'de birçok tesisat uygulamasının yanlış yapıldığını ve acilen düzeltilmesi gerektiğini ifade eden Prof.Dr. İsmail Kaşıkçı; "Bin volta kadar kurulacak olan elektrik tesislerinde güvenlik, topraklama, insanın canı, malının korunması için yapılacak işler doğru şekilde yapılmıyor. Bir defa Türkiye'de Uluslararası alanda bugüne kadar TSE tarafından yayımlanmış standartlar normlar uygulanmıyor. Halen 40 yıl çok eski olan Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği uygulanmakta. Ayrıca 2001 yılında Enerji İşleri Genel Müdürlüğünde çalışma yapıldı. Çalışma sonunda topraklama yönetmeliği çıkartıldı ve Resmi Gazetede yayımlandı. Ama Topraklama Yönetmeliği ülkemizde halen bilinmiyor. Hatta ve hatta AYDEM gibi büyük enerji dağıtım firmaları dahil bu yönetmeliği uygulamıyor. Bu yönetmeliği uygulatmak için herhangi bir merci de yok. Kimse bunun arkasında durmuyor. Hatta iddia ediyorum Enerji Bakanlığı da bu işi bilmiyor." dedi. 
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!