Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Elektrik faturalarında aboneye süpriz...

Elektrik faturalarında her ayın 28'i olan son ödeme tarihinin duyuru yapılmadan ayın 18'ine çekilmesi Ödemiş'te vatandaşların tepkisini topladı. Her ay 28'e göre ödemelerini planlayan esnaf ve vatandaş, bu tarihin öne çekilmesiyle birlikte bu ayki ödeme süresinin 17 günden 10 güne düştüğünü, birçok vatandaşın durumdan haberdar olmadığını belirtti.

Elektrik faturalarında aboneye süpriz...


Sefa Sokak esnaflarından Hüseyin Polat, tarih değişikliğiyle ilgili bir duyurunun yapılmadığını ifade ederek, "Her ayın 28'ine göre ödeme yapmaya alışık olan vatandaşlarımız son gelen faturaların son ödeme tarihlerine dikkat etsinler" diye konuştu.
Tarih değişikliğinin birçok sıkıntıyı da beraberinde getireceğini ileri süren Hüseyin Polat, "Sessiz sedasız yapılan bu tarih değişikliği ile özellikle emekliler bir maaş döneminde iki elektrik faturası ödemek durumunda kalacak. Ramazan mübarekte böyle bir düzenleme olur mu? Halkı hiç mi düşünmüyorlar? Birçok insan bütçesini, işini ayın 28'ine göre ayarlıyor. Herkes ayın 28'i diye bilirken, şimdi ayın 18'i olarak düzenleme yapılmış. Birçok insan ödeme döneminin bir hafta daha azalmasından haberdar değil. Bu nedenle ödenmeyen birçok fatura olacaktır. Faturalar ödenmediği için kesme ihbarnameleri gönderilecek. Eğer vatandaşımız yine ödemede sorun yaşarsa bayram arefesinde elektriksiz kalabilir. Tüm bu ihtimaller göz önüne alınmadan yapılan düzenleme beraberinde birçok sıkıntıyı getirecek" dedi.
Vatandaşı zor durumda bırakacak yeni düzenlemenin mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğini de kaydeden Polat, "Bir değişiklik yapılacaksa bu bir süre önce halka duyurulur. Bir dönem önceki faturada bildirim yapılır. Belediye anonsları var, basınımız var. Bir şekilde duyurusu yapılır. Ben faturama göz gezdirirken şans eseri son ödeme tarihinin 18 Temmuz olduğunu fark ettim. Birçok vatandaşımız yıllardır ayın 28'inin son ödeme tarihi olduğunu biliyor. Halkı doğrudan etkileyen bir değişiklik sessiz-sedasız yapılmamalı. Ödeme süresi geçen ay 17 gün iken, bu ay 10 güne düşmüş durumda. Son günlerde tepki gösterene 'Çapulcu' dense de, bu değişikliğe tepki göstermek ve Ödemiş halkına duyurmak lazım diye düşünüyorum" dedi.
Konuyla ilgili yetkilileri aradığını ancak bir sonuç alamadığını ifade eden Polat şöyle devam etti: "Bilindiği üzere elektrik dağıtımı da özelleştirilmiş durumda. Ben konuyla ilgili Ödemiş'teki yetkilileri aradığımda yeni firmanın bu ödeme süresini belirlediğini söylediler. Kendilerinin bir şey yapamayacağını anlatıp, 'İstediğiniz yere başvurun' dediler. Bu konuyla ilgili Ödemişli hemşerilerimizi dikkatli olmaya çağırıyorum"

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!