El Kaide resmen komşumuz oldu!

El Kaide'nin Irak'taki kolu Irak Şam İslam Devleti (ISIS), Suriye-Türkiye sınırındaki Atma kentini ele geçirdi.

El Kaide resmen komşumuz oldu!

 

Suriye'de 32 aydır devam eden ve 120 binden fazla kişinin hayatına mal olan iç savaşta Beşar Esad güçlerine karşı çatışan ve işgal ettikleri bölgelerde Şeriat kanunlarını uygulamaya başlayan El Kaide bağlantılı gruplar, ülkenin kuzey sınırındaki bir kenti ele geçirerek Türkiye'ye resmen komşu oldu. Reuters haber ajansının haberine göre El Kaide'nin Irak'taki kolu Irak Şam İslam Devleti (ISIS), sınırımızdaki Atma'yı ele geçirdi ve Türkiye sınırına yerleşti. ISIS militanları, bu bölgede hakimiyet kuran ılımlı İslamcı Suqur el İslam grubunun lideri Mustafa Waddah'ı da en az 20 üst düzey adamıyla birlikte gözaltına aldı.

48 saat çatıştılar

Reuters, Türkiye tarafındaki Bükülmez köyünün sadece birkaç metre uzağında iki grup arasında son 48 saattir çatışma yaşandığını ve ISIS'in Suqur el İslam'ın merkezini basarak kontrolü ele aldığını duyurdu. Atma bölgesine tüm giriş çıkışları da kontrol altına alan El Kaideliler kontrol noktaları oluşturdu. ISIL militanlarının ayrıca Esad veya Türkiye'den gelebilecek olası bir hava saldırısına karşı bölgeyi uçaksavarlarla donattığı da söyleniyor.

Silah sevkiyat noktası

Atma kenti, Suriyeli muhaliflerin silah tedarikinde stratejik öneme sahip olmasıyla biliniyor. Ayrıca Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınanların büyük bir kısmı da bu bölgeden sınırı geçiyor. ISIS'in Suqur el İslam örgütünün kontrolünde bulunan bu kenti ele geçirmesi, bölgede El kaide bağlantılı radikal grupların iyice güçlendiği ve artık Beyar Esad'ı devirmek için daha az rol oynadığı yorumlarına neden oldu.

6 grup birleşti

Türkiye sınırında bu gelişmeler yaşanırken, Suriye'nin başkenti Şam ve Halep bölgesinde savaşan El Kaide bağlantılı 6 radikal grup İslam Cephesi adı altında birleşti. Liva El Tevhid örgütü sözcüsü Ebu Firas, Liva El Tevhid, Ahrar Al-Şam, İslam ordusu, Şükür El-Şam, Liva el-Hak ve Ensar el-Şam örgütlerinin İslam Cephesi adı altında birleştiklerine dair ortak bildiriyi imzaladıklarını açıkladı. İslam Cephesi'nin liderliğine Şükür Ey-Şam Tugayı'nın başında olan Ebu İsa el-Şeyh getirildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!