Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

EKŞİSÖZLÜK'E GECEYARISI OPERASYONU

Sosyal Medya, dün "İnternetin Ölüm Tarihi: 22 Ağustos" haberiyle çalkalandı. Habere göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nca (BTK) hazırlanan "İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar" 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecekti ve bundan sonra internet kullanıcıları içeriğini BTK'nın belirlediği filtrelerden birini seçmek zorunda bırakılacaktı.

EKŞİSÖZLÜK'E GECEYARISI OPERASYONU

EKŞİSÖZLÜK'E GECE YARISI OPERASYONU
Twitter'da Facebook'ta daha doğrusu internette hemen her yerde bu karar protesto edilirken BTK'ya bağlı olan TİB, bir geceyarısı operasyonuyla internetin en etkili web sitelerinden biri olan "Ekşisözlük"ün arka planını sağlayan "Sourtimes.org"u sonlandıracak hostingler listesine ekleyerek bu siteye yer sağlayıcılık hizmetine derhal son verilmesini talep etti. Ekşisözlük'e göre bu bilgi TİB'in hosting'e gönderdiği elektronik postada yer alıyor. Sourtimes.org'a erişimin engellenmesinin gerekçesi olarak ise katalog suçlar gösteriliyor.

Sourtimes.org, Ekşisözlük'ün arka planını oluşturuyor. Sourtimes.org web sitesine girildiğinde normalde Ekşisözlük'ün sitesine yönlendiriliyor.

"BTK VE TİB KONTROLDEN ÇIKTI"
Ekşisözlük'te oluşturulan "tib'in ekşi sözlük'ü kapatma emri" entry'sine Sourtimes.org tarafından girilen açıklamada "Şu artık aşikardır ki BTK ve TİB tamamen kontrolsüz ve çığrından çıkmış bir şekilde yönetilmekte, tamamen zarara ziyana yol açmakta, saçmalamanın doruklarına varmaktadır.

Bu kurumların hak ihlallerini umursamaz, serkes ve sorumsuz tavırları sadece birkaç yılda 60 binden fazla siteyi kapatacak kadar otomatiğe bağlamıştır. Hosting firmalarına bu kelimelere izin vermeyin diyecek kadar ileri gitmeleri ve sonra tepkiyi görünce bu tavırlarından tam geri adım atmaları bunun en bariz göstergesidir" denildi.

Ekşisözlük'ün yasal yükümlülüklerinin "çatır çatır" yerine getirdiğinin belirtildiği açıklamada gelişmelerin Facebook ve Twitter vasıtasıyla duyurulacağı da belirtildi.

Entry'de yer alan Hosting'e gönderilen e-posta metni:
"Sayın yer sağlayıcı;

Aşağıdaki alan adlarına yer sağlayıcılık hizmeti verdiğiniz tespit edilmiştir.

Bu kapsamda derhal bunlara yer sağlayıcılık hizmetine son vermeniz gerekmektedir.

Aksi takdirde herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Diğer taraftan; bundan sonrada; 5651 sayılı kanunda sayılan katalog suçlar (müstehcenlik,fuhuş, çocukların cinsel istismarı, vb.) kapsamındaki internet sitelerine yer sağlayıcılık (hosting) hizmeti vermemeniz gerekmektedir.

Gereğinin derhal yapılmasını ve sonucundan bilgi verilmesini rica ederim.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı"
ENSON HABER 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!